Pregled bibliografske jedinice broj: 962121
Društvena stratifikacija i rodne uloge u slikarstvu Jerolima Miše
Društvena stratifikacija i rodne uloge u slikarstvu Jerolima Miše // Likovne umjetnosti, arhitektura i povijesni identiteti, zbornik VII. Dana Cvita Fiskovića / Marinković, Ana ; Munk, Ana (ur.).
Zagreb: FF Press, 2018. str. 197-206
CROSBI ID: 962121 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Društvena stratifikacija i rodne uloge u slikarstvu Jerolima Miše
(Social Stratification and Gender Roles in Jerolim Miše’s Painting)
Autori
Šeparović, Ana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Likovne umjetnosti, arhitektura i povijesni identiteti, zbornik VII. Dana Cvita Fiskovića
Urednik/ci
Marinković, Ana ; Munk, Ana
Izdavač
FF Press
Grad
Zagreb
Godina
2018
Raspon stranica
197-206
ISBN
978-953-175-704-1
Ključne riječi
hrvatsko moderno slikarstvo, Jerolim Miše, portreti, društvena stratifikacija, rodne uloge, klasa, identitetski konstrukt
(Croatian modern painting, Jerolim Miše, portraits, social stratification, gender roles, class, identity construct)
Sažetak
U ovome će se radu, temeljem analize inventara portreta Jerolima Miše (poze, rekviziti, radnje kojima su zaokupljeni i prostori u kojima su smješteni likovi), dekonstruirati tipološki obrasci koji dominiraju njegovim prikazivačkim postupkom. U skladu s Mišinim djelovanjem u okviru dvaju miljea – u Zagrebu gdje je živio i Dalmaciji gdje je provodio ljeta slikajući – likove s njegovih slika moguće je podijeliti prema društvenoj klasi: na zagrebačke građan(k) e-intelektualce/ke i dalmatinske pučan(k)e. Pri tom rodnu nejednakost zamjećujemo u portretima dalmatinskoga puka, gdje su žene gotovo bez iznimke prikazane u submisivnim pozama pri rodno obilježenim radnjama u rodno obojenim prostorima, zaokupljene golom egzistencijom, dok je moment intelektualne zaokupljenosti rezerviran za građansko-intelektualnu klasu, i to ravnopravno distribuiran na ženske i muške likove. Specifičnim narativom oblikujući kolektivni identitet tih društvenih skupina, Miše pridonosi stvaranju identitetskog konstrukta koji zastupa interese vladajuće ideologije i klase, čiji je i sam pripadnik.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest umjetnosti, Znanost o umjetnosti