Pregled bibliografske jedinice broj: 961985
Stvaranje Europske energetske unije i dnevni red političkog odlučivanja EU-a
Stvaranje Europske energetske unije i dnevni red političkog odlučivanja EU-a // Strategos, 1 (2017), 2; 41-78 (domaća recenzija, pregledni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 961985 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Stvaranje Europske energetske unije i dnevni red
političkog odlučivanja EU-a
(The creation of the European Energy Union and
agenda of EU political decision-making)
Autori
Radić Đozić, Jelena
Izvornik
Strategos (2459-8771) 1
(2017), 2;
41-78
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, pregledni rad, znanstveni
Ključne riječi
energetska sigurnost ; europska energetska unija ; sigurnost opskrbe plinom ; sigurnosni stup europske energetske politike
(energy security ; European Energy Union ; security of gas supply ; security pillar of European energy policy)
Sažetak
Pitanje energetske sigurnosti, definirane kao sigurna opskrba energentima, potaknulo je produbljenje europske integracije na energetskom području, koje se držalo neodvojivim dijelom nacionalnog suvereniteta, tek kada je na važnosti dobio sigurnosni stup europske energetske politike sa svojom vanjskom dimenzijom, i to primarno uz opskrbu plinom. Pitanje stvaranja europske energetske unije penjalo se postupno po dnevnom redu EU-a, a uspjelo se popeti visoko tek putanjom „visoke politike”, nakon što je uokvireno kroz sigurnosni stup. Na to su utjecali mnogi institucionalni i pojedinačni akteri, a još više vanjski krizni događaji. Iako je jedan institucionalni akter EU, s uobičajenom ulogom iniciranja politika, vrlo rano oblikovao pitanje opskrbe energenata kao sigurnosno pitanje, u radu ćemo, primjenjujući teoriju postavljanja dnevnog reda, nastojati pokazati što je sve bilo potrebno da se ostale institucije i države članice EU-a uvjere u važnost tako oblikovanog pitanja, te da je Europsko vijeće, koje je, prije zadovoljno statusom quo, dugo sprječavalo stavljanje pitanja na dnevni red, odigralo ulogu „moćnog vratara”. S pomoću Kingdonova koncepta „prozora mogućnosti” pokazat ćemo da je tek konvergencija osnaženoga političkog tijeka, uslijed novih geopolitičkih događaja, s već postojećim policy i problemskim tijekovima omogućila otvaranje „prozora” za dalje produbljivanje europske energetske politike. Osvrnut ćemo se i na problem koherentnosti europske energetske politike, uvjetovan njezinim trima stupovima, međusektorskim implikacijama i intrainstitucionalnim segmentiranjem.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Politologija