Pregled bibliografske jedinice broj: 961792
Sorpcija cefdinira na prirodne uzorke tla i sedimente
Sorpcija cefdinira na prirodne uzorke tla i sedimente, 2018., diplomski rad, preddiplomski, Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
CROSBI ID: 961792 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Sorpcija cefdinira na prirodne uzorke tla i sedimente
(Sorption of cefdinir on natural soil and sediment samples)
Autori
Gotovuša, Mia
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, preddiplomski
Fakultet
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije
Mjesto
Zagreb
Datum
06.09
Godina
2018
Stranica
65
Mentor
Mutavdžić Pavlović, Dragana
Neposredni voditelj
Tolić, Kristina
Ključne riječi
sorpcija, cefdinir, tlo, sediment, ionska jakost, pH-vrijednost, koeficijent sorpcije
(sorption, cefdinir, soil, sediment, ionic strength, pH-value, sorption coefficient)
Sažetak
Napredovanjem istraživanja i razvojem farmaceutske industrije, broj otkrivenih farmaceutski aktivnih tvari s vremenom sve više raste. Novootkriveni farmaceutici putem otpadnih tokova mogu dospjeti u okoliš i onečistiti ga. Poznavanje fizikalno-kemijskih svojstava farmaceutika te procesa razgradnje kojima podliježu u okolišu, ključno je za predviđanje njihova ponašanja. Jedan od takvih neistraženih farmaceutika je i cefdinir. Pripadnik je treće generacije antibiotika cefalosporina, a najveću primjenu pronalazi u liječenju bakterijskih infekcija uha, sinusa, grla i kože. Sorpcija je primjer procesa kojem ovaj farmaceutik podliježe u okolišu. Cefdinir se može sorbirati na prirodna tla i sedimente, a intenzitet sorpcije pritom će ovisiti o čimbenicima poput ionske jakosti, pH- vrijednosti te vremena sorpcije. Cilj ovog završnog rada bio je kroz niz eksperimenata ispitati proces sorpcije cefdinira na prirodna tla i sedimente, uzorkovane diljem Republike Hrvatske. Eksperimentalni su podatci opisani modelima sorpcijskih izotermi - Linearnim, Freundlichovim te Dubinin-Radushkevichevim modelom – pri čemu je najviša vrijednost koeficijenta korelacije (R2 > 0, 99) dobivena Linearnim modelom. Koeficijent sorpcije (Kd) pokazao se najmanjim za sediment Pakru i tlo Gračac, a najvećim za sediment Lonju i tlo Josipovac. S porastom ionske jakosti i pH- vrijednosti, vrijednost koeficijenta sorpcije se smanjuje. Za opis kinetike sorpcije cefdinira korišteni su pseudokinetički modeli 1. i 2. reda. Pritom je najbolje slaganje s eksperimentalnim podatcima za sediment Glinu i tlo Bruvno pokazao pseudokinetički model 2. reda. Desorpcija cefdinira opisana je modelom međučestične difuzije prema kojem je konstanta brzine međučestične difuzije za tlo Bruvno veća od konstante za sediment Glinu. Vrijednosti konstante brzine to su veće što je veća početna koncentracija standardne otopine cefdinira.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2014-09-2353 - Sudbina farmaceutika u okolišu i tijekom naprednih postupaka obrade voda (PharmaFate) (Babić, Sandra, HRZZ - 2014-09) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb