Pregled bibliografske jedinice broj: 961760
Registracija i analiza kinematike donje čeljusti elektronskim uređajima
Registracija i analiza kinematike donje čeljusti elektronskim uređajima // Sažeci 4. kongresa Hrvatskoga društva za stomatološku protetiku HLZ-a s međunarodnim sudjelovanjem 2. i 3. lipnja 2017., Opatija, Hrvatska. U: Acta Stomatologica Croatica. 2018 ; 52(1)
Zagreb, 2018. str. 67-67 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 961760 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Registracija i analiza kinematike donje čeljusti
elektronskim uređajima
(Registration and analysis of mandibular cinematics
with electronic devices)
Autori
Čimić, Samir
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Sažeci 4. kongresa Hrvatskoga društva za stomatološku protetiku HLZ-a s međunarodnim sudjelovanjem 2. i 3. lipnja 2017., Opatija, Hrvatska. U: Acta Stomatologica Croatica. 2018 ; 52(1)
/ - Zagreb, 2018, 67-67
Skup
4. kongres Hrvatskoga društva za stomatološku protetiku HLZ-a s međunarodnim sudjelovanjem
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 02.06.2017. - 03.06.2017
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
donja čeljust ; šest stupnjeva slobode ; kut nagiba kondilne staze ; Bennettov kut
(mandible ; six degrees of freedom ; sagittal condylar inclination ; Bennett angle)
Sažetak
Cilj: Elektronski uređaji koriste se za snimanje i dijagnostičku interpretaciju kretnji donje čeljusti. Temelje se na različitim tehnologijama (optoelekronički, ultrazvučni, elektromehanički, magnetski i drugi). U novije vrijeme ultrazvučni način snimanja prevladava. Postupci: Najpreciznijima se smatraju uređaji za snimanje kretnji donje čeljusti na temelju šest stupnjeva slobode. Pojam šest stupnjeva slobode dolazi iz fizike, te označava matematičku pretvorbu podataka. Smatra se da se tek razvojem uređaja na temelju šest stupnjeva slobode omogućilo relativno precizno snimanje kretnji kondila i cijele donje čeljusti. Rezultati: Prednost elektronskih uređaja za registraciju i analizu kinematike je što u realnom vremenu možemo snimati i analizirati kretnje donje čeljusti. Bitna stavka kod elektronskih uređaja za registraciju i analizu kinematike je fiksacija paraokluzijske žlice na donji zubni niz. Paraokluzijska žlica se izrađuje na modelu donje čeljusti iz svjetlosnopolimerizirajućeg akrilata. Ima osnovu iz savitljivog metala koji se lako prilagodi na modelu. U ustima pacijenta se pričvršćuje pomoću materijala za izradu provizornih nadomjestaka. Kod izrade i pričvršćivanja paraokluzijske žlice bitno je da akrilat nije u dodiru sa gornjim zubnim nizom jer bi to moglo dovesti do distorzije kretnji donje čeljusti prilikom njihove registracije. Zaključak: Od izuzetnog značaja kod složenih protetskih rekonstrukcija je potpuna individualizacija artikulatora koja je omogućena pomoću takvih elektronskih uređaja (kut nagiba kondilne staze, Bennettov kut, imedijatni pomak u stranu, kut incizalnog vođenja, kut lateralnog prednjeg vođenja).
Izvorni jezik
Hrvatski, engleski
Znanstvena područja
Dentalna medicina
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Emerging Sources Citation Index (ESCI)
- Scopus
- MEDLINE