Pregled bibliografske jedinice broj: 959151
Slojevi usmenosti u romanu Lunar Josipa Kulundžića
Slojevi usmenosti u romanu Lunar Josipa Kulundžića // Šesti hrvatski slavistički kongres. Zbornik radova sa znanstvenoga skupa s međunarodnim sudjelovanjem održanoga u Vukovaru i Vinkovcima od 10. do 13. rujna 2014. / Botica, Stipe ; Nikolić, Davor ; Tomašić, Josipa ; Vidović Bolt, Ivana (ur.).
Zagreb: Hrvatsko filološko društvo, 2018. str. 685-694
CROSBI ID: 959151 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Slojevi usmenosti u romanu Lunar Josipa Kulundžića
(Layers of Oral Tradition in the Novel Sleepwalker by Josip Kulundžić)
Autori
Franković, Sanja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Šesti hrvatski slavistički kongres. Zbornik radova sa znanstvenoga skupa s međunarodnim sudjelovanjem održanoga u Vukovaru i Vinkovcima od 10. do 13. rujna 2014.
Urednik/ci
Botica, Stipe ; Nikolić, Davor ; Tomašić, Josipa ; Vidović Bolt, Ivana
Izdavač
Hrvatsko filološko društvo
Grad
Zagreb
Godina
2018
Raspon stranica
685-694
ISBN
9789532961270
Ključne riječi
predaja, bajka, legenda, bildungsroman, ekspresionizam
(oral literary tradition, fairy tale, legend, bildungsroman, expressionism)
Sažetak
Rad analizira usmenoknjiževna obilježja u romanu Lunar (1921.) Josipa Kulundžića. Na žanrovskoj razini elementi bajke, predaje i legende prožimlju odrednice bildungsromana koji prati sazrijevanje mladoga Lunara. Obiteljska je prošlost sačuvana u zapisanoj predaji. Izostanak geografskih i povijesnih odrednica, stalni brojevi i zlatna boja podsjećaju na žanr bajke. Bildungsroman na koncu ustupa mjesto legendi jer izostaje socijalizacija glavnoga lika u gradu te on postaje otkupitelj ljudi koji iz njegovih snoviđenja dolaze na svjetlo dana u njegovu rodnom selu. Simbolička razina romana ostvaruje se u opreci sela kao svijeta primarne usmenosti i grada kao mjesta poroka, u čemu je prepoznatljiva crno-bijela dihotomija sela i grada. Na svjetonazorskoj razini roman ističe da ljudskom voljom upravljaju nadnaravne sile: u selu kletva sačuvana u obiteljskoj predaji, a u gradu telepatija kao moderan oblik iracionalnosti. Zaključni dio rada razmatra sukladnost usmenoknjiževnih obilježja i antimimetizma ekspresionističke poetike.
Izvorni jezik
Hrvatski