Pregled bibliografske jedinice broj: 958041
Etnički miješani brakovi na prostoru bivše Jugoslavije (1970.-2005.)
Etnički miješani brakovi na prostoru bivše Jugoslavije (1970.-2005.) // Zbornik Matice srpske za društvene nauke, br. 131
Novi Sad: Matica srpska, Novi Sad, 2010. str. 255-268 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 958041 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Etnički miješani brakovi na prostoru bivše Jugoslavije (1970.-2005.)
(Ethnic mixed marriages on the territory of former Yugoslavia (1970-2005))
Autori
Mrđen, Snježana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik Matice srpske za društvene nauke, br. 131
/ - Novi Sad : Matica srpska, Novi Sad, 2010, 255-268
Skup
4. međunarodni simpozijum „Akademik Berislav Beta Berić“ - Održivi regionalno-demografski razvoj
Mjesto i datum
Novi Sad, Srbija, 11.11.2010. - 12.11.2010
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
etnički miješani brakovi, bivša Jugoslavija, egzogamija, segregacija, nacionalnost
(ethnically mixed marriages, former Yugoslavia, exogamy, segregation, nationality)
Sažetak
Analiza etnički miješanih brakova na prostoru bivše Jugoslavije, promatranih u razdoblju 1970.-2005., pokazuje da je nakon 1990. godine u svim bivšim jugoslavenskim republikama i pokrajinama (osim u crnoj Gori) degradacija međuetničkih odnosa utjecala na smanjenje interetničkih veza, osobito početkom 1990-ih godina. I dalje se izdvaja Vojvodina (iako je nakon 1990. prisutan trend smanjivanja), kao prostor s najvišim udjelom egzogamnih brakova (oko 25%), dok je Kosovo i Metohija prostor s najnižim udjelima tijekom cijelog promatranog razdoblja. Najizrazitije promjene nakon 1990. dogodile su se u Hrvatskoj, gdje je udio etnički miješanih brakova smanjen sa 19% na oko 7%, što je uglavnom odraz promjene ponašanja većinske nacionalne grupe prema etničkim brakovima. Najotvoreniju grupu su na prostoru bivše Jugoslavije do 2001. godine činili Srbi u Vojvodini , a poslije Crnogorci , s visokim postotkom međuetničkih brakova (više od 15%), dok ostale većinske grupe karakterizira određena zatvorenost u sklapanju brakova s drugim nacionalnostima. Što se tiče razlika u ponašanju između muškaraca i žena prema etnički miješanim brakovima, proizlazi da su žene u načelu, endogamnije nego muškarci, odnosno da rjeđe sklapaju brak izvan svoje nacionalne grupe, nego muškarci. Osobito je to vidljivo kod Crnogorki u Crnoj Gori. Kada se promatra stupanj interetničkih veza između manjinskih nacionalnosti s većinskima, proizlazi da nije bilo velikih promjena. Stupanj integracije je viši, odnosno interetničke veze su češće između onih nacionalnosti koje su kulturološko-religijski i jezično bliže. Suprotno tome, tijekom cijelog promatranog razdoblja vrlo je izrazita segregacija između nacionalnosti koje pripadaju različitim kulturno-religijskim krugovima, što je posebno izraženo u Makedoniji.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Demografija, Interdisciplinarne društvene znanosti