Pregled bibliografske jedinice broj: 957901
Kritička analiza političkog sistema u jugoslavenskom socijalizmu: teorijski doprinosi Jovana Mirića
Kritička analiza političkog sistema u jugoslavenskom socijalizmu: teorijski doprinosi Jovana Mirića // Sociologija, 60 (2018), 3; 690-710 doi:10.2298/SOC1803691J (međunarodna recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 957901 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kritička analiza političkog sistema u
jugoslavenskom socijalizmu: teorijski doprinosi
Jovana Mirića
(Critical Analysis of Political System in Yugoslav
Socialism: Jovan Mirić's Theoretical Contribution)
Autori
Jović, Dejan
Izvornik
Sociologija (0038-0318) 60
(2018), 3;
690-710
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
Jovan Mirić ; kritička politička analiza ; politički sistem Jugoslavije ; raspad Jugoslavije ; marksistička politologija
(Jovan Mirić ; Critical Political Analysis ; Political System of Yugoslavia ; Disintegration of Yugoslavia ; Marxist Political Science)
Sažetak
U ovom članku se analizira teorijski doprinos Jovana Mirića (1934– 2015), profesora politologije na Fakultetu političkih nauka (znanosti) u Zagrebu, kritici političkog sistema jugoslavenskog socijalizma – u periodu od 1965. do 1990. Od 10 knjiga koje su objavljene za njegova života, u ovom članku analiziramo ih pet i jednu postumnu: Interesne grupe i politička moć (1973), Rad i politika (1978), Pluralizam interesa i samoupravna demokracija (1982), Sistem i kriza (1984) i Iskušenja demokracije (1990), te Sve se mijenja, kriza ostaje (2018). U tim knjigama, Mirić je najprije razvio marksističku politologiju, a potom dao izvoran i vrlo zapažen doprinos kritičkoj analizi političkog sistema tadašnje Jugoslavije. U kasnijim fazama, Mirić se pomiče prema liberalizmu, ali ostaje kritičan prema postojećoj stvarnosti. Kritičnost ostaje kontinuitet u njegovom djelovanju – uključujući i djelovanje kao javnog intelektualca, kroz intervjue i novinske članke koje također ovdje analiziramo – bez obzira na njegov odmak od marksizma prema liberalizmu, kao i na promjene fokusa: od tema kao što su interesi, rad, pluralizam preko političkog sistema do srpskog pitanja u Hrvatskoj nakon 1990. Njegovi članci, intervjui i knjige pokazuju da je već početkom osamdesetih govorio o mogućnosti raspada Jugoslavije, a u drugoj polovici osamdesetih govori o mogućem ratu. U tom smislu, njegovo djelo postavlja pitanje: je li raspad i rat bilo moguće predvidjeti upravo kritičkom politološkom analizom stvarnosti?
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Politologija
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Emerging Sources Citation Index (ESCI)
- Scopus