Pregled bibliografske jedinice broj: 957787
Zaštita Jadranskog mora od ispuštanja balastnih voda iz brodova – procjena mikrobiološkog opterećenja Riječke luke
Zaštita Jadranskog mora od ispuštanja balastnih voda iz brodova – procjena mikrobiološkog opterećenja Riječke luke, 2018., diplomski rad, diplomski, Medicinski fakultet, Rijeka
CROSBI ID: 957787 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Zaštita Jadranskog mora od ispuštanja balastnih voda iz brodova – procjena mikrobiološkog opterećenja Riječke luke
(Protection of the Adriatic Sea from the release of ballast water from ships - assessment of microbiological load Port of Rijeka)
Autori
Načinović, Dalan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Medicinski fakultet
Mjesto
Rijeka
Datum
28.09
Godina
2018
Stranica
53
Mentor
Vukić Lušić, Darija
Ključne riječi
balastne vode, Luka Rijeka, Jadran, mikrobiološki pokazatelj
(Ballast water, port of Rijeka, Adriatic, microbiological indicator)
Sažetak
Sustavno praćenje kakvoće morske vode predstavlja izniman javnozdravstveni značaj za Republiku Hrvatsku, koja svoj gospodarski razvoj temelji na turizmu. U ovom radu ispitivano je mikrobiološko opterećenje Luke Rijeka, kao najveće hrvatske luke sjevernog Jadrana. U razdoblju od 11.09.2014. do 11.11.2015. godine, provedeno je sedam uzorkovanja mora i sedimenta u Luci Rijeka na 4 lokacije: LRI01, LRI04, LRI05 i JPG28. Osim na pokazatelje propisane Pravilnikom o upravljanju i nadzoru balastnih voda (NN 128/2012), E. coli, enterokoke i V. cholerae (O1 i O139), ispitani su i dodatni mikrobiološki pokazatelji: C. perfringens, P. aeruginosai S. aureus, Salmonella spp, Shigella spp i enterovirusi. Rezultati ispitivanja pokazali su da nema značajnih sezonskih varijacija (uz najopterećenije zimsko razdoblje). Najveća mikrobiološka opterećenost utvrđena je kod lokacija LRI01 i LRI04. U vodi je koncentracija E. coli 2, 5 puta, a enterokoka 1, 5 puta veća u odnosu na sediment (log cfu 100/g). Na prostoru Luke Rijeka koncentracije indikatora fekalnog onečišćenja gotovo su dva reda veličine veće u odnosu na okolno područje. Od dodatnih mikrobioloških pokazatelja najveći broj utvrđen je za C. perfringens, čija je koncentracije u sedimentu veća nego u vodi. P. aeruginosa javlja se u manjem broju (veća koncentracije u vodi nego u sedimentu), a S. aureus je prisutan u najmanjem broju (samo u vodi, dok u sedimentu nije dokazan). Salmonella spp dokazana je u 29 % ispitanih uzoraka vode (8/28). Sgihella spp i enterovirusi nisu utvrđeni u niti jednom uzorku. Rezultati istraživanja ukazuju kako na prostoru Luke Rijeka postoji stalan izvor fekalnog onečišćenja zbog čega ne dolazi do sezonskih varijacija u broju fekalnih bakterija te kako zbog toga veliki broj uzoraka morske vode nije sukladan sa propisanim kriterijima. Rezultati pokazuju promjenjivu, ali značajnu fekalnu onečišćenost morske vode i sedimenta na prostoru Luke Rijeka.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija, Temeljne medicinske znanosti, Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita