Pregled bibliografske jedinice broj: 957661
Ekologija kao važan segment lokalne samouprave
Ekologija kao važan segment lokalne samouprave // Proceedings ISC GREEN 2018 / Habuda Stanić, M. (ur.).
Osijek: Prehrambeno tehnološki fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2021. str. 459-469 (predavanje, recenziran, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 957661 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Ekologija kao važan segment lokalne samouprave
(Ecology as an important segment of local -
selfgovernment)
Autori
Šamal, Martina, Vitez Pandžić, Marijeta
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Proceedings ISC GREEN 2018
/ Habuda Stanić, M. - Osijek : Prehrambeno tehnološki fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2021, 459-469
ISBN
978-953-7005-68-9
Skup
1. međunarodna studentska GREEN konferencija = 1st International Students’ GREEN Conference (ISC GREEN 2018)
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 17.05.2018. - 18.05.2018
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Recenziran
Ključne riječi
ekologija, ekološki stručnjaci, lokalna samouprava, građani
(ecology, environmental experts, local self-government, citizens)
Sažetak
Cilj ovoga rada je upozoriti te skrenuti pažnju na potrebu zastupljenosti ekoloških stručnjaka u okviru upravnih ureda jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave. Lokalna samouprava definira se kao razina vladavine najbliskija građaninu, s ulogom predstavljanja važnosti i stajališta lokalnog. Upravo ta razina koja je najbliskija građaninu omogućuje najkompetentniju brigu o kvalitetu i stilu života jedne zajednice. Ekologija je znanost koja u svom proučavanju objedinjava najvažnije elemente za čovjekov život kao što su zrak, voda, zemlja, okoliš, zdravlje, proizvodnja hrane, korištenje energija i sirovina. Niti jedna zajednica, niti jedan ljudski život, bez takvih ekoloških čimbenika ne može funkcionirati te u njihovom nedostatku lako dolazi do nehumanih situacija koje su krajnje neprimjerene za suvremene europske demokracije, kao što se dogodilo u Slavonskom Brodu prilikom zagađenja vode u travnju 2018. godine. Ekološki stručnjaci na razinama lokalnih i područnih jedinica, sukladno svojoj kompetenciji, osigurali bi odgovarajuću kvalitetu upravo tih ekoloških čimbenika. Navedeni stručnjaci ne bi se bavili samo već postojećim ekološkim problemima kao što su zagađenje zraka i vode, već i zahtjevima koje Europska Unija i budućnost postavljaju pred nas – održivi razvoj, ekološka proizvodnja, recikliranje. Uvođenjem ekoloških stručnjaka svakom građaninu bi se jamčio i omogućio kvalitetniji i zdraviji život.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo