Pregled bibliografske jedinice broj: 956675
Novi hetroaromatski kromofori za primjenu u optičkim kemijskim sustavima
Novi hetroaromatski kromofori za primjenu u optičkim kemijskim sustavima, 2018., diplomski rad, diplomski, Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, ZAGREB
CROSBI ID: 956675 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Novi hetroaromatski kromofori za primjenu u optičkim kemijskim sustavima
(Novel heteroaromatic chromophores in optical chemical systems)
Autori
Vujević, Lucija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije
Mjesto
ZAGREB
Datum
26.09
Godina
2018
Stranica
80
Mentor
Krištafor, Svjetlana
Neposredni voditelj
Horak, Ema
Ključne riječi
fluorescentni molekulski senzori ; heteroaromatski kromofori ; benzimidazol ; Schiffove baze ; 1, 2, 3-triazoli ; click reakcije
(fluorescent molecular sensors ; heteroaromatic chromophores ; benzimidazole ; Schiff base ; 1, 2, 3-triazole ; click reactions)
Sažetak
Cilj ovog rada je sinteza i optička karakterizacija novih derivata benzimidazola, koji u svojoj strukturi sadrže 1, 2, 3-triazolni prsten i imino skupinu, u svrhu određivanja njihove senzorske aktivnosti. Imino derivati, Schiffove baze 3, 8 i 10 su uspješno pripravljeni reakcijama klasične sintetske kemije te su njihove strukture potvrđene 1H-NMR i 13C-NMR spektroskopijom. Navedeni spojevi su korišteni kao polazne molekule za sintezu triazolnih derivata 6 i 11 metodama click kemije. Spoj 6 je uspješno pripravljen, no postupak priprave spoja je potrebno poboljšati zbog vrlo malog iskorištenja reakcije. Produkt click reakcije za pripravu spoja 11 je zeleni praškasti spoj, netopiv u organskim otapalima zbog čega su njegovo pročišćavanje i karakterizacija bili otežani. Detaljna karakterizacija fotofizičkih i kiselo- baznih svojstava u svrhu ispitivanja potencijalne primjene u optičkim kemijskim senzorima je provedena za spojeve 8 i 10. Spojevi su okarakterizirani UV-vidljivom i fluorescencijskom spektrofotometrijom u otapalima različite polarnosti, u univerzalnim puferima pri graničnim pH vrijednostima od 2, 7 i 12 te u prisustvu različitih metalnih iona. Spojevi 6 i 11 nisu karakterterizirani u smislu razvoja novih optičkih senzorskih molekula zbog izrazito slabe topivosti spojeva u većini otapala te nemogućnosti izoliranja potpuno čistog produkta iz reakcijske smjese. Dobiveni rezultati, pogotovo promjene intenziteta apsorpcijskih maksimuma, ukazuju da bi bilo korisno provesti daljnja istraživanja u karakterizaciji spojeva 8 i 10 kao pH senzora. Spoj 8 pokazao je jaku senzorsku aktivnost za Zn2+ i Pb2+ dok je ispitivani spoj 10 pokazao jaku senzorsku aktivnost za Zn2+.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2014-09-3386 - Dizajn i sinteza novih dušikovih heterocikličkih fluorofora i fluorescentnih nanomaterijala kao kemijskih senzora za pH i metalne ione (iNFiNiTE–SENS) (Vianello, Robert, HRZZ - 2014-09) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb