Pregled bibliografske jedinice broj: 955997
Populacija čaglja u Hrvatskoj nastavlja širiti područje rasprostranjenosti
Populacija čaglja u Hrvatskoj nastavlja širiti područje rasprostranjenosti // 13. hrvatski biološki kongres s međunarodnim sudjelovanjem : zbornik sažetaka / Kružić, Petar ; Caput Mihalić, Katarina ; Gottstein, Sanja ; Pavoković, Dubravko ; Kučinić, Mladen (ur.).
Zagreb: Hrvatsko biološko društvo, 2018. str. 61-62 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 955997 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Populacija čaglja u Hrvatskoj nastavlja širiti područje rasprostranjenosti
(Jackal population in Croatia continues to expand ita distribution)
Autori
Bezmalinović, Hrvoje ; Gomerčić, Tomislav ; Sindičić, Magda ; Selanec, Ivana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
13. hrvatski biološki kongres s međunarodnim sudjelovanjem : zbornik sažetaka
/ Kružić, Petar ; Caput Mihalić, Katarina ; Gottstein, Sanja ; Pavoković, Dubravko ; Kučinić, Mladen - Zagreb : Hrvatsko biološko društvo, 2018, 61-62
Skup
13. Hrvatski biološki kongres
Mjesto i datum
Poreč, Hrvatska, 19.09.2018. - 23.09.2018
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
Canis aureus, smrtnost, odstrijel, rasprostranjenost
(Canis aureus, mortality, hunting, distribution)
Sažetak
Tijekom posljednjeg desetljeća razvio se znanstveni interes za čaglja (Canis aureus) te se sve više istražuju uzroci i posljedice njegovog širenja. Povijesno je čagalj bio prisutan uz obale Mediteranskog i Crnog mora, no od ranih 1980ih širi se sjeverozapadno, te se danas čaglja može naći zapadno do Švicarske i istočno do Estonije. Slično je i u Hrvatskoj, čagalj je povijesno bio prisutan na jugu Dalmacije, no prošrio se do Istre i kontinentalnog dijela. Genetska istraživanja su potvrdila da se kontinentalna populacija razlikuje od one iz Dalmacije, što je vjerojatno posljedica naseljavanja kontinenta iz Bugarske, Rumunjske i Srbije. Prva sustavna analiza rasprostranjenosti čaglja u Hrvatskoj napravljena je na temelju podataka o smrtnosti za razdoblje 2007. – 2010. godine. Budući su podatci s terena upućivali na nastavak širenja populacije, na temelju podataka o odstrijelu i otpadu čaglja hrvatskim lovištima za razdoblje 2006.- 2015. godine (ustupljeno od Ministarstva poljoprivrede), napravili smo novu analizu rasprostranjenosti. Naši rezultati pokazuju da je u 5-godišnjem razdoblju (2011.-2015.) prijavljena smrtnost porasla za 27, 5%, dok je rasprostranjenost porasla za 5, 6%, te je 2015. čagalj bio prisutan na 20156 km2 (35, 6% teritorija RH). Najviša smrtnost je prijavljena u Zadarskoj, Šibensko-kninskoj i Dubrovačko – neretvanskoj županiji, Osječko – baranjskoj te Vukovarsko – srijemskoj, dok čagalj nije prisutan na području visokih nadmorskih visina Like i Gorskog kotara.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija, Veterinarska medicina
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Veterinarski fakultet, Zagreb