Pregled bibliografske jedinice broj: 955881
Informacijski podsustav laboratorija u domu zdravlja i njegova uloga u unapređenju primarne zdravstvene zaštite
Informacijski podsustav laboratorija u domu zdravlja i njegova uloga u unapređenju primarne zdravstvene zaštite, 1995., magistarski rad, Medicinski fakultet, Zagreb, Hrvatska
CROSBI ID: 955881 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Informacijski podsustav laboratorija u domu zdravlja i njegova uloga u unapređenju primarne zdravstvene zaštite
(Information Subsystem of the Laboratory in the Health Care Center and its Role in the Promotion of Primary Health Care)
Autori
Šurija, Nevenka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, magistarski rad
Fakultet
Medicinski fakultet
Mjesto
Zagreb, Hrvatska
Datum
14.07
Godina
1995
Stranica
98
Mentor
Deželić, Đuro
Ključne riječi
zdravstveni informacijski sistem ; informacijski podsustav u laboratoriju doma zdravlja
(Health Information System ; Information Subsystem in Health Care Center Laboratory)
Sažetak
Istražena je uloga informacijskog podsustava laboratorija, za potrebe Doma zdravlja, u unapređenju primarne zdravstvene zaštite i predložena struktura i organizacija podataka takvog sustava. Analizirao se postojeći laboratorijski informacijski podsustav i dan je pregled postojećeg stanja: problem u komuniciranju sa timovima unutar Doma zdravlja i nemogućnost korištenja pohranjenih informacija. Prioriteti modularnog razvoja informacijskog podsustava utvrđeni su BSP metodom. Istražio se tijek informacija unutar postojećeg informacijskog podsustava, njegove funkcije, ulazne i izlazne informacije, pohraništa podataka, i prikazan je "Diagram tijeka podataka". Izgradnjom informacijskog sustava Doma zdravlja, medicinsko-biokemijski laboratorij postaje jedno od distribuiranih radilišta sa vlastitom bazom podataka, povezanom u mrežu. Glede toga, u informacijskom podsustavu laboratorija, definirani su entiteti uvažavajući već definirane entitete u bazi podataka informacijskog sustava Doma zdravlja. Entiteti su opisani atributima prema kliničko-kemijskim, medicinskim i ekonomskim sadržajima. Utvrdio se karakter prikupljenih podataka, način njihova unošenja, korištenja i pohranjivanja. Definirane su relacije medu entitetima i oblikovana je konceptualna shema baze podataka. Razmatrana je uloga laboratorijskog informacijskog sustava u zdravstvenom i stručnom radu i naznačene su tendencije budućeg razvoja i nadogradnje u skladu sa promjenama, potrebama i ekonomskim mogućnostima u primarnoj zdravstvenoj zaštiti. Izvedeni su zaključci da se postojanjem laboratorijskog informacijskog podsustava, podržanog elektroničkim računalom, unutar informacijskog sustava Doma zdravlja, može poboljšati kvaliteta i uspješnost provođenja primarne zdravstvene zaštite zbog boljeg komuniciranja sa timovima unutar Doma zdravlja, osiguranja komuniciranja informacija s vanjskim korisnicima i mogućnosti korištenja pohranjenih podataka: za praćenje zdravstvenog stanja korisnika, bolji uvid u zdravstveno stanje pučanstva, unapređenje kvalitete rada i donošenje planova i programa zdravstvene zaštite.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita, Informacijske i komunikacijske znanosti