Pregled bibliografske jedinice broj: 955877
Proširenje i primjena Reinitzhuberovog matematičkog modela opisivanja zagrijavanja materijala u potisnim pećima
Proširenje i primjena Reinitzhuberovog matematičkog modela opisivanja zagrijavanja materijala u potisnim pećima, 1987., magistarski rad, Metalurški fakultet, Sisak
CROSBI ID: 955877 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Proširenje i primjena Reinitzhuberovog matematičkog modela opisivanja zagrijavanja materijala u potisnim pećima
(Expanding and application of the Reinitzhuber's mathematical model of describing material heating in pusher-type furnaces)
Autori
Čulig, Želimir
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, magistarski rad
Fakultet
Metalurški fakultet
Mjesto
Sisak
Datum
19.10
Godina
1987
Stranica
166
Mentor
Črnko, Josip
Ključne riječi
Potisna peć ; Prijenos topline ; Zagrijavanje materijala ; Matematičko modeliranje ; Numeričke metode
(Pusher-type furnace ; Heat transfer ; Material heating ; Mathematical modelling ; Numerical methods)
Sažetak
U magistarskom radu je prikazan proširen i izmjenjen Reinitzhuberov matematički model opisivanja zagrijavanja materijala u potisnim pećima. Proširenje modela unutar nepromijenjenih granica sustava obuhvaća procese prijenosa topline vezane za unutarnju površinu zida peći, te bilancu tokova topline u i iz sustava. Izmjene modela obuhvaćaju vezanje modela za put materijala kroz peć, kreiranje veličine računskog koraka puta prijeđenog kroz peć i koeficijenta temperaturne provodljivosti materijala unutar modela, usvajanje linearne ovisnosti emisionih mogućnosti površina zida peći i zagrijavanog materijala o temperaturi i računanje temperaturnog polja u zagrijavanom materijalu do toplotehničke sredine materijala. Predloženi matematički model je strukturiran tekstualno i u obliku dijagrama toka na temelju čega je sačinjen program na programskom jeziku ASCII FORTRAN, a proračuni su obavljeni na elektroničkom računalu UNIVAC serije 1106. Dani su rezultati mjerenja u pogonskim uvjetima pri zagrijavanju po kvaliteti i dimenzijama tri različita uloška, kao i rezultati proračuna po predloženom matematičkom modelu. Dobiveni rezultati ukazuju na složenost problema i upućuju na daljnja istraživanja u cilju potpunijeg definiranja fizikalnih uvjeta odvijanja procesa prijenosa topline.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Metalurgija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Metalurški fakultet, Sisak