Pregled bibliografske jedinice broj: 955515
Porfirini u fotodinamičkoj inaktivaciji mikroorganizama u biofilmu
Porfirini u fotodinamičkoj inaktivaciji mikroorganizama u biofilmu, 2018., diplomski rad, preddiplomski, Odjel za biotehnologiju, Rijeka
CROSBI ID: 955515 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Porfirini u fotodinamičkoj inaktivaciji mikroorganizama u biofilmu
(Porphyrins in photodynamic inactivation of microorganisms in biofilm)
Autori
Krušić, Vedrana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, preddiplomski
Fakultet
Odjel za biotehnologiju
Mjesto
Rijeka
Datum
19.09
Godina
2018
Stranica
33
Mentor
Malatesti, Nela
Ključne riječi
fotodinamička inaktivacija, biofilm, antimikrobna rezistencija, fotosenzibilizatori, porfirini
(photodynamic inactivation, biofilm, antimicrobial resistance, photosensitisers, porphyrins)
Sažetak
Sposobnost bakterija i gljivica da tvore biofilmove, sesilne zajednice mikroorganizama odgovorne za patogenezu mnogih kroničnih i perzistentnih infekcija, povećava njihovu otpornost na vanjske uvjete i doprinosi razvoju rezistencije na uobičajene antimikrobne agense. Obzirom na alarmantnu situaciju u području liječenja infekcija izazvanih patogenima koji su razvili antimikrobnu rezistenciju, raste potreba za pronalascima novih metoda liječenja. Jedan od mogućih pristupa liječenju infekcija izazvanih mikroorganizmima u biofilmu je primjena fotodinamičke inaktivacije. Fotodinamička inaktivacija mikroorganizama ima nespecifičan mehanizam djelovanja, a zasniva se na međudjelovanju ne-toksičnog fotosenzibilizatora, vidljive svjetlosti i molekularnog kisika, prilikom čega dolazi do generiranja citotoksičnih reaktivnih kisikovih vrsta i singletnog kisika. Većina fotosenzibilizatora zasniva se na tetrapirolnoj strukturi, među kojima su najzastupljeniji porfirini. Neki od porfirinskih spojeva, poput porfimer natrija i endogenog protoporfirina IX, već se primjenjuju kao fotosenzibilizatori u terapiji nekih karcinoma, a sada se razmatra njihova mogućnost upotrebe u inaktivaciji mikroorganizama u biofilmu. Oba su ostvarila značajnu inaktivaciju kod ispitivanih biofilmova. Drugi fotosenzibilizatori su još u eksperimentalnoj fazi te njihovo djelovanje nije dovoljno ispitano. Unatoč značajnoj inaktivaciji postignutoj kod planktonskih mikroorganizama, tetrakationski 5, 10, 15, 20- tetra-(N-metilpiridin-4-il) porfirin tetra-(p- toluensulfonat) nije postigao zadovoljavajuću efikasnost kod većine ispitivanih biofilmova. Dikationski 5, 15-bis-[4-(3- trimetilamoniopropiloksi)fenil]porfirin diklorid pokazao se kao efikasan fotosenzibilizator u inaktivaciji gljivičnih biofilmova, no još uvijek nedostaju istraživanja o njegovoj djelotvornosti na biofilmovima bakterijskog podrijetla.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Interdisciplinarne prirodne znanosti, Biotehnologija u biomedicini (prirodno područje, biomedicina i zdravstvo, biotehničko područje)
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Sveučilište u Rijeci - Odjel za biotehnologiju
Profili:
Nela Malatesti
(mentor)