Pregled bibliografske jedinice broj: 955282
Šeširi, kape i modno odijevanje
Šeširi, kape i modno odijevanje // Konstrukcija i modno odijevanje s osvrtom na suvremenu maloprodaju / Ujević, Darko ; Knego, Nikola ; Rogale, Dubravko ; Lazibat, Tonći ; Firšt Rogale, Snježana (ur.).
Zagreb: Tekstilno-tehnološki fakultet Sveučilišta u Zagrebu ; Ekonomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2018. str. 75-95
CROSBI ID: 955282 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Šeširi, kape i modno odijevanje
(Hats, caps and fashion dresses)
Autori
Hursa Šajatović, Anica ; Tomurad Kovač, Ivana ; Ujević, Darko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Konstrukcija i modno odijevanje s osvrtom na suvremenu maloprodaju
Urednik/ci
Ujević, Darko ; Knego, Nikola ; Rogale, Dubravko ; Lazibat, Tonći ; Firšt Rogale, Snježana
Izdavač
Tekstilno-tehnološki fakultet Sveučilišta u Zagrebu ; Ekonomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu
Grad
Zagreb
Godina
2018
Raspon stranica
75-95
ISBN
978-953-7105-68-6
Ključne riječi
šeširi, kape, izrada šešira, izrada svečane vatrogasne kape
(hats, caps, hats production, production of ceremonial cap for firefighters)
Sažetak
Šešir je jedan od mnogobrojnih odjevnih predmeta, a osnovna mu je namjena pokriti glavu muškarca ili žene. Šešir se sastoji od tzv. „glave“ u obliku kupole, tuljka ili zvona i oboda s užim ili širim zavinutim krilima. Izrađuje se od biljnih vlakana, slame, dabrove ili zečje dlake, svile, vune, kože, platna, baršuna, a u novije doba i od sintetičkih vlakana. Šeširi se koriste od pretpovijesnog doba, najviše kao zaštita od vrućine, sparine i kiše pri radu na otvorenom prostoru, ali danas imaju i važnu estetsku funkciju. Tijekom različitih vremenskih razdoblja, oblik i vrsta šešira je isticala statusni položaj onoga tko nosi šešir. Kape se prvenstveno koriste kao zaštita od sunca, padalina i atmosferskih utjecaja. Nose ih muškarci i žene, a koriste ih i djeca. Naziv kapa dolazi od talijanske riječi cappa, što znači kapuljača, a pretpostavlja se da možda dolazi od latinske riječi caput, što znači glava. Kapom se prvotno nazivao plašt s kukuljicom (kapuljačom) i u tom značenju riječ su upotrebljavali neki hrvatski pisci u razdoblju između 16. i 17. st. Danas se pod kapom podrazumijeva pokrivalo za glavu bez oboda ili s čeonim štitnikom, a nosi se u različitim oblicima, ovisno o zanimanju, društvenoj prigodi te stilu odijevanja. Kapa može biti športska (tenis, bejzbol i sl.), francuska kapa, tzv. beretka, vojnička kapa, vozačka kapa. Ona je, također, sastavni dio hrvatske narodne nošnje (npr. dalmatinska, lička kapa).
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Tekstilna tehnologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Tekstilno-tehnološki fakultet, Zagreb