Pregled bibliografske jedinice broj: 954191
SBRI+: Valorizacija spoznaja o održivosti spregnutih mostova u izgrađenom okolišu - Priručnik za projektiranje I: Opće informacije i riješeni primjeri
SBRI+: Valorizacija spoznaja o održivosti spregnutih mostova u izgrađenom okolišu - Priručnik za projektiranje I: Opće informacije i riješeni primjeri / Dujmović, Darko ; Lukačević, Ivan (ur.). Zagreb: Građevinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2018 (prirucnik)
CROSBI ID: 954191 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
SBRI+: Valorizacija spoznaja o održivosti spregnutih mostova u izgrađenom okolišu - Priručnik za projektiranje I: Opće informacije i riješeni primjeri
(SBRI+: Valorisation of Knowledge for Sustainable Steel-Composite Bridges in Built Environment – Design Manual I: General information and Worked examples)
Urednik/ci
Dujmović, Darko ; Lukačević, Ivan
Prevoditelji
Dujmović, Darko ; Lukačević, Ivan
Vrsta, podvrsta i kategorija knjige
Uredničke knjige, prirucnik, znanstvena
Izdavač
Građevinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu
Grad
Zagreb
Godina
2018
Stranica
149
ISBN
978-953-8168-27-7
Ključne riječi
spregnuti mostovi, analiza procjene životnog ciklusa (LCA), troškovi životnog ciklusa (LCC), ponašanje u životnom ciklusu (LCP)
(steel-concrete composite bridges, Lifecycle Assessment (LCA), Lifecycle Costs (LCC), Lifecycle Performance (LCP))
Sažetak
Mostovi su od vitalne važnosti za europsku infrastrukturnu mrežu. Zbog svog značaja u političkoj ekonomiji ističe se zahtjev za održivim, što znači vrlo naprednim, ekonomičnim, ekološki prihvatljivim i dugotrajnim konstrukcijama. Stoga su tijekom projekta SBRI - Održivi spregnuti mostovi u izgrađenom okolišu, analizirani spregnuti cestovni mostovi holističkim pristupom kombinirajući analize procjene životnog ciklusa (LCA), troškova životnog ciklusa (LCC) i ponašanja u životnom ciklusu (LCP) i time promovirajući čelik na tržištu mostogradnje. Cilj ovog Priručnika za projektiranje I je pružiti praktične informacije o metodi projektiranja razvijenoj u SBRI projektu kako bi se omogućilo bolje razumijevanje prednosti dobivene primjenom pristupa životnog ciklusa. Ovo bi također omogućilo korisnicima da donose racionalne odluke temeljene na mogućnostima i varijantnim rješenjima projektiranja te da se dobije podloga potrebna za diskusije u procesu odlučivanja kada se surađuje s predstavnicima vlasti poput ministarstava za ceste ili koncesionarima. Ovaj Priručnik za projektiranje I podijeljen je na dva glavna dijela: Dio A: Općenite informacije i Dio B: Riješeni primjeri. U Dijelu A daju se osnovne informacije, uključujući temeljne podatke, kako bi se čitatelju omogućilo praćenje riješenih primjera. Za promicanje održivog projektiranja mostova, primjena pristupa analize životnog ciklusa razvijenog u SBRI projektu uključena je u Dio B. Dio B sadrži nekoliko opsežnih riješenih primjera koji su predstavljeni na sljediv i razumljiv način. Riješeni primjeri obuhvaćaju cijeli životni ciklus mostova od izgradnje preko korištenja i faze održavanja do rušenja na kraju životnog vijeka.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Građevinarstvo
Napomena
Prvo izdanje Priručnika za projektiranje I (izdanje na engleskom jeziku) je pripremila Constança Rigueiro sa Sveučilišta u Coimbra-i kao dio RFCS projekta Valorizacija spoznaja o održivosti spregnutih mostova u izgrađenom okolišu (SBRIPLUS) (ugovor 710068). Sljedeće osobe su značajno doprinijele pripremi Priručnika za projektiranje I: Melaku Seyoum Lemma, Jorge Teixeira, Lilia Pylypchyk, Helena Gervásio, Luis Simões da Silva (Universidade de Coimbra) Ana Pascual, Ulrike Kuhlmann (Universität Stuttgart) André Orcesi (Institut Français Des Sciences Et Technologies Des Transports, De L’aménagement Et Des Réseaux) Marion Charlier (ArcelorMittal) Nuno Martins (Brisa Engenharia e Gestão SA) Kyriakos Stathopoulos (S. Stathopoulos - K. Farros Consulting Engineers). Urednici hrvatskog izdanja i prijevod s engleskog jezika: Darko Dujmović i Ivan Lukačević (University of Zagreb, Faculty of Civil Engineering)
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Građevinski fakultet, Zagreb