Pregled bibliografske jedinice broj: 953943
Energetsko iskorištenje biooptada za proizvodnju biogoriva - projekt Bin2Grid
Energetsko iskorištenje biooptada za proizvodnju biogoriva - projekt Bin2Grid // Knjiga sažetaka / Anić Vučinić, Aleksandra (ur.).
Zagreb: Geotehnički fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2016. str. 30-32 (predavanje, nije recenziran, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 953943 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Energetsko iskorištenje biooptada za proizvodnju biogoriva - projekt Bin2Grid
(Energy utlization of biowaste for biofuel production - project Bin2Grid)
Autori
Ribić, Bojan ; Pukšec, Tomislav
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Izvornik
Knjiga sažetaka
/ Anić Vučinić, Aleksandra - Zagreb : Geotehnički fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2016, 30-32
ISBN
978-953-8066-03-0
Skup
XIV. Međunarodni simpozij gospodarenje otpadom Zagreb 2016
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 28.11.2016. - 30.11.2016
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
Otpad od hrane, bioplin, anaerobna digestija, biometan, miješani komunalni otpad, industrija hrane, industrija pića, ugostiteljstvo, odvajanje otpada na mjestu nastanka
(Food waste, biogas, anaerobic digestion, biomethane, municipal solid waste, food industry, beverage industry, catering services, source separated waste)
Sažetak
Cilj ovog rada je promicanje uporabe neiskorištenog otpada od hrane kao sirovine za proizvodnju biometana u Europi. Godišnje se u Europskoj uniji proizvede oko 90 milijuna tona otpada od hrane, ili oko 180 kg po osobi. Iako uporaba otpada od hrane, za proizvodnju bioplina, ima višestruke koristi, 40% bio otpada u EU završava na odlagalištima. U nekim državama članicama ovaj se otpad u potpunosti odlaže na odlagališta. Procjene su da se oko jedna trećina potreba za energijom iz obnovljivih izvora u transportu, u sklopu ciljeva programa Europa 2020, može zadovoljiti korištenjem bioplina proizvedenog iz biootpada (uključujući otpad od hrane), te oko 2% ukupno ciljane energije iz obnovljivih izvora ako se sav bio otpad pretvori u energiju. Moderno i ekološki prihvatljivo gospodarenje otpadom još uvijek nije uvedeno u mnogim europskim gradovima i regijama. S tim u vezi, glavni fokus projekta Bin2Grid je promicanje koncepta korištenja otpada od hrane u svrhu proizvodnje biometana u četiri velika europska grada kako bi poslužio kao predvodnica i primjer drugim gradovima. Cilj Bin2Grid projekta je podržati proizvodnju biometana i njegove uporabe u transportu, korištenjem sirovine iz odvojenog otpada od hrane iz industrije hrane i pića, ugostiteljstva i kućanstava. U sklopu projekta razviti će se predloženi koncept za četiri europska grada: Zagreb (Hrvatska), Skopje (Makedonija), Malaga (Španjolska) i Pariz (Francuska). Projekt naglašava višestruku ekološku korist odvojenog prikupljanja otpada na mjestu nastanka i pretvorbu dobivene sirovine u biometan, u odnosu na druge metode tretiranja (odlaganje, spaljivanje, mehaničko biološka obrada, kompostiranje). Projektom je razvijen referentni alat (tzv. „benchmark tool“) kao i ekonomska kalkulacija, a što je i prezentiramo u ovom radu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet strojarstva i brodogradnje, Zagreb,
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
Profili:
Tomislav Pukšec
(autor)