Pregled bibliografske jedinice broj: 953405
Fototransformacije spojeva prisutnih u eteričnim uljima
Fototransformacije spojeva prisutnih u eteričnim uljima, 2018., diplomski rad, preddiplomski, Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
CROSBI ID: 953405 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Fototransformacije spojeva prisutnih u eteričnim uljima
(Phototransformations of compounds found in essential oils)
Autori
Škunca, Ana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, preddiplomski
Fakultet
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije
Mjesto
Zagreb
Datum
11.09
Godina
2018
Stranica
48
Mentor
Škorić, Irena
Neposredni voditelj
Ratković, Ana
Ključne riječi
aromaterapija, eterično ulje, fenilpropanski derivati, fotostabilnost, γ-kurkumen, monoterpeni, plinska kromatografija-masena spektrometrija, seskviterpeni, terpeni.
(aromatherapy, γ-curcumen, essential oil, gas chromatographic-mass spectrometry, monoterpenes, phenylpropane derivatives, photostability, sesquiterpenes, terpenes.)
Sažetak
Dobra topljivost eteričnih ulja u drugim biljnim uljima i laka apsorpcija kroz kožu omogućuje im primjenu u medicinskoj masaži i aromaterapiji. Komponente eteričnih ulja male su molekulske mase s 10-15 ugljikovih atoma u molekuli. Najvećim dijelom se sastoje od terpena (monoterpeni i seskviterpeni) i fenilpropanskih derivata. Glavnu grupu terpena u eteričnom ulju jele, bora i kleke čine monoterpeni, kod eteričnog ulja lovora to su oksigenirani monoterpeni, dok se eterično ulje smilja najvećim dijelom sastoji od monoterpenskih i seskviterpenskih ugljikovodika. Eterična ulja bora, jele, kleke, lovora i smilja osvjetljavana su na 420 nm i 366 nm 48 sati u fotokemijskom reaktoru. Osvjetljavanjem se ispitala fotostabilnost komponenata eteričnih ulja uz prisutnost zraka, a sve se pratilo i analiziralo vezanim sustavom plinska kromatografija-masena spektrometrija (GC-MS). Analiza je pokazala da se nakon osvjetljavanja događaju promjene u sastavu eteričnih ulja, degradacija komponenata i nastajanje novih. Osvjetljavana ulja su se usporedila sa standardom, odnosno uzorkom ulja koji nije osvjetljavan kako bi se mogle uočiti razlike u sastavu. Najveće promjene u sastavu uočene su kod eteričnog ulja smilja iz čega proizlazi da je u usporedbi s ostalim uljima, smilje najmanje fotostabilno. To znači da se na eterično ulje smilja najviše treba paziti prilikom upotrebe i skladištenja, odnosno treba ga se čuvati u tamnim bocama s prikladnim čepom, te u tamnim i hladnijim prostorijama kao što su podrumi. Od komponenata koje se mijenjaju u sastavu, najzanimljiviji je γ-kurkumen koji je uz neril- acetat jedan od najdragocjenijih komponenata eteričnog ulja smilja. Iz kromatograma frakcije obogaćene γ-kurkumenom nakon osvjetljavanja u trajanju od 48 sati vidi se smanjenje γ- kurkumena, odnosno povećanje drugih komponenata koje su njegovi mogući fotoprodukti. Do sada je jako malo provedenih istraživanja na ovu temu opisanih u literaturi i općenito ima malo informacija o fotostabilnosti eteričnih ulja i sličnih spojeva.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija, Interdisciplinarne prirodne znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb