Pregled bibliografske jedinice broj: 953342
O Veberovoj sintaksi pridjeva: je li hrabri Zrinski hrabar, a Aleksandar Veliki veliki VELIKI VELIK?
O Veberovoj sintaksi pridjeva: je li hrabri Zrinski hrabar, a Aleksandar Veliki veliki VELIKI VELIK? // Od dvojbe do razdvojbe. Zbornik u čast profesorici Branki Tafri / Košutar, Petra ; Kovačić, Mislav (ur.).
Zagreb: Ibis grafika, 2018. str. 436-475
CROSBI ID: 953342 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
O Veberovoj sintaksi pridjeva: je li hrabri Zrinski hrabar, a Aleksandar Veliki veliki VELIKI VELIK?
(On Veber's syntax of adjectives)
Autori
Vlastelić, Anastazija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Od dvojbe do razdvojbe. Zbornik u čast profesorici Branki Tafri
Urednik/ci
Košutar, Petra ; Kovačić, Mislav
Izdavač
Ibis grafika
Grad
Zagreb
Godina
2018
Raspon stranica
436-475
ISBN
978-953-7997-33-5
Ključne riječi
Adolf Veber (Adolfo Weber), Skladnja ilirskoga jezika za niže gimnazije, pridjev, atribut, apozicija, epitet, hrvatski jezik
(Adolf Veber (Adolfo Weber), Skladnja ilirskoga jezika za niže gimnazije, adjective, attribute, apposition, Croatian language)
Sažetak
Adolfo Veber, uz Vjekoslava Babukića, začetnik suvremene hrvatske sintakse, u svojim je jezikoslovnim promišljanjima (pre)često posezao za semantikom što je ponekad rezultiralo nejasnim, pa i pogrešnim definicijama. Tako su u suvremenoj kroatističkoj literaturi prednosti i nedostaci Veberove Skladnje ilirskoga jezika za niže gimnazije (1859) dobro opisani te je poznata i opravdana kritika Veberovoj podjeli službe pridjeva na one u funkciji atributa, epiteta, apozicije i predikata, pri čemu je najmanje razumljivo prikazana razlika između pridjeva u službi epiteta i pridjeva u službi atributa. Odgovor na onodobnu kritiku takvu opisu Veber daje u članku O pridavniku (1871), u kojemu pojašnjava navedene funkcije pridjeva, odnosno opravdava postojanje svih četiriju kategorija.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija