Pregled bibliografske jedinice broj: 952938
Direktni i indirektni pokazatelji percipirane diskrepance između idealnih i aktualnih značajki partnera i veze
Direktni i indirektni pokazatelji percipirane diskrepance između idealnih i aktualnih značajki partnera i veze // Zbornik radova 4. Sarajevski dani psihologije / Đapo, Nermin ; Zvizdić, sibela ; Dautbegović, Amela ; Marković, Mirna (ur.).
Sarajevo: Filozofski fakultet Univerziteta u Sarajevu, 2017. str. 55-67
CROSBI ID: 952938 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Direktni i indirektni pokazatelji percipirane
diskrepance između idealnih i aktualnih značajki
partnera i veze
(Direct and indirect indicators of discrepancy
between ideal and actual characteristics of
partners and their relationship)
Autori
Miloš, Iva Sofija ; Ćubela Adorić, Vera
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Zbornik radova 4. Sarajevski dani psihologije
Urednik/ci
Đapo, Nermin ; Zvizdić, sibela ; Dautbegović, Amela ; Marković, Mirna
Izdavač
Filozofski fakultet Univerziteta u Sarajevu
Grad
Sarajevo
Godina
2017
Raspon stranica
55-67
ISBN
0-2490-2306-4
Ključne riječi
Procjenjivanje značajki partnera i veze ; aktualne značajke ; idealne značajke ; diskrepanca između aktualnih i idealnih značajki.
(The ratings of partner and relationship characteristics ; actual characteristics ; ideal characteristics ; ideal-actual discrepancy.)
Sažetak
Prema modelu idealnih standarda (Fletcher i sur., 1999, 2000), percipirana diskrepanca između idealnih i aktualnih značajki partnera i veze jedan je od ključnih motivatora pokušaja samoregulacije i interpersonalne regulacije u vezi. U istraživanjima koja polaze od ovog modela koriste se različiti pokazatelji percipirane diskrepance, uključujući direktne procjene podudarnosti aktualnih i idealnih značajki kao i indirektne pokazatelje koji se temelje na zasebnim procjenama komponentnih (tj. aktualnih i idealnih) značajki partnera i veze. U ovom radu prikazani su neki rezultati šireg istraživanja u uzorku od 228 sudionika iz Hrvatske, koji se odnose na direktne i indirektne pokazatelje diskrepance. Cilj rada je utvrditi odnos između različitih pokazatelja kako bi se dobio određeni uvid u to što, zapravo, reflektiraju direktne procjene diskrepance te jesu li one, možda, redundantne ako se istodobno raspolaže podacima o zasebnim procjenama komponentnih značajki. Rezultati provedenih analiza pokazuju da je latentna struktura svih kategorija procjenjivanih značajki partnera i veze (tj. idealne, aktualne i stupanj njihove podudarnosti) stabilna i reflektira percepciju veze u terminima intimnosti i strasti te percepciju partnera u terminima topline, vitalnosti i statusa. Direktne procjene diskrepance na svim su dimenzijama povezane prvenstveno s percepcijom aktualnih značajki, uključujući rezidualizirane procjene aktualnih značajki kao indirektni pokazatelj diskrepance. Visoke vrijednosti ovih korelacija sugeriraju da, onda kad se raspolaže podacima o zasebnim procjenama aktualnih i idealnih značajki, direktne procjene njihove diskrepance vjerojatno neće imati neku dodatnu informativnu vrijednost. Budući da se u istraživanjima u ovoj domeni obično prikupljaju i drugi podaci pa ekonomičnost cijelog postupka ispitivanja predstavlja važno praktično pitanje, može se sugerirati da je u nacrt istraživanja dovoljno uključiti jedan tip pokazatelja diskrepance.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija