Pregled bibliografske jedinice broj: 952110
Dubrovnik u pjesništvu Dragutina Tadijanovića
Dubrovnik u pjesništvu Dragutina Tadijanovića // Tadijino stoljeće : povijest, kultura, identitet : zbornik radova s međunarodnoga znanstvenoga skupa / Matanović, Davor ; Zielinski, Boguslaw ; Turbić Hadžagić, Amira ; Berbić Kolar, Emina (ur.).
Osijek : Poznań: Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, Sveučilište Adama Mickiewicza u Poznanju, 2018. str. 9-19 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 952110 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Dubrovnik u pjesništvu Dragutina Tadijanovića
(Dubrovnik in the poetry of Dragutin Tadijanović)
Autori
Bakija, Katja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Tadijino stoljeće : povijest, kultura, identitet : zbornik radova s međunarodnoga znanstvenoga skupa
/ Matanović, Davor ; Zielinski, Boguslaw ; Turbić Hadžagić, Amira ; Berbić Kolar, Emina - Osijek : Poznań : Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, Sveučilište Adama Mickiewicza u Poznanju, 2018, 9-19
ISBN
978-953-6965-69-4
Skup
Međunarodni znanstveni skup Tadijino stoljeće:povijest, kultura, identitet
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 26.06.2017. - 27.06.2017
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
Dragutin Tadijanović ; Dubrovnik ; pjesništvo ; dubrovački motivi ; Na Mihajlu ; Ivo Vojnović
(Dragutin Tadijanović ; Dubrovnik, poetry ; Dubrovnik motives ; Na Mihajlu ; Ivo Vojnović)
Sažetak
U radu se razmatra onaj dio bogatog pjesničkog opusa Dragutina Tadijanovića koji je u suodnosu sa Dubrovnikom i njegovom bogatom književnom i kulturnom baštinom. Korpus Dubrovnika prepoznaje se na razini općih mjesta (toponimi grada, osobe iz dubrovačke povijesti i pjesnikovi suvremenici) i kroz sjećanja i impresije na boravke u Dubrovniku i dubrovačke susrete i druženja. Dubrovnik kao motiv i njegova pjesnička tradicija prepoznaju se u Tadijanovićevim stihovima kroz dugo razdoblje njegova stvaralaštva – od prvog susreta s morem (Moj Dubrovnik, pjesma nastala 1923. g., a objavljena je trideset godina poslije 1953.) do posljednje „dubrovačke pjesme“ Pjesanca svetome Vlahu u Dubrovniku koja je napisana u Zagrebu 1995.g. Dubrovnik u Tadijanovićevoj lirici nije samo u vječnosti zaustavljeni trenutak sjećanja ili lijepa slika nego i prostor intertekstualnog dijaloga i propitivanja univerzalnih tajni života i smrti (pjesma Zabilježeno na groblju (Na Mihajlu, u Dubrovniku) u kojoj se referira na Vojnovićeve Lapadske sonete).
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija, Kroatologija