Pregled bibliografske jedinice broj: 952026
Uloga stilova odlučivanja u doživljavanju sreće
Uloga stilova odlučivanja u doživljavanju sreće, 2017., diplomski rad, diplomski, Filozofski fakultet, Split
CROSBI ID: 952026 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Uloga stilova odlučivanja u doživljavanju sreće
(The relevance of decision making styles for happiness)
Autori
Buzdovačić, Josipa
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Filozofski fakultet
Mjesto
Split
Datum
05.07
Godina
2017
Stranica
40
Mentor
Bubić, Andreja
Ključne riječi
sreća, donošenje odluka, subjektivna dobrobit, pozitivan afekt, negativan afekt, pozitivna psihologija, kognitivna psihologija
(happiness, decision making, subjective well-being, positive affect, negative affect, positive psychology, cognitive psychology)
Sažetak
Provedeno istraživanje usmjerilo se na ispitivanje povezanosti doživljaja sreće te različitih stilova donošenja odluka. Cilj ovog istraživanja je bio ispitati doprinos različitih kognitivnih stilova subjektivnoj dobrobit pojedinca, koja se sastoji od kognitivnih procjena o zadovoljstvu životom te procjena o učestalosti doživljaja pozitivnog i negativnog afekta. Svi ispitani kognitivni stilovi (kognitivna refleksivnost, potreba za spoznajom, povjerenje u intuiciju i sklonost praznovjerju) pokazali su se statistički značajnima u objašnjenju zadovoljstva životom ; kognitivna refleksivnost, potreba za spoznajom te povjerenje u intuiciju pozitivno su povezani sa procijenjenim zadovoljstvom životom, dok je viša vrijednost na skali praznovjerja predviđala niže zadovoljstvo životom. Što se tiče afektivnih komponenti subjektivne dobrobiti, više vrijednosti potrebe za spoznajom i povjerenja u intuiciju su predviđale viši stupanj pozitivnog afekta, dok su viši rezultati na skali sklonosti praznovjerju predviđali viši stupanj doživljenog negativnog afekta. Također, istraživanjem su se ispitale razlike u subjektivnoj dobrobiti s obzirom na spol sudionika. Razlike u spolu statistički su značajne u području pozitivnog afekta gdje rezultati pokazuju da su ženske sudionice doživljavale značajno više pozitivnog afekta od muških sudionika. Dobiveni rezultati upućuju na veliku važnost kognitivnih stilova za subjektivnu dobrobit pojedinca te su kao takvi vrijedan predmet budućih istraživanja koja bi pomogla u razumijevanju same sreće.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija, Pedagogija