Pregled bibliografske jedinice broj: 951539
Integralni pristup odvodnji oborinskih voda s prometnica i parkirališta
Integralni pristup odvodnji oborinskih voda s prometnica i parkirališta // NAUČNO-STRUČNI SIMPOZIJUM GEO-EXPO 2017 "GEOTEHNIKA, SAOBRAĆAJNICE, RUDNICI I ZAŠTITA OKOLINE" / Zekan, Sabid (ur.).
Tuzla, 2017. str. 62-71 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 951539 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Integralni pristup odvodnji oborinskih voda s prometnica i parkirališta
(Integral approach to rainwater drainage from roads and parking lots)
Autori
Obradović, Dino
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
NAUČNO-STRUČNI SIMPOZIJUM GEO-EXPO 2017 "GEOTEHNIKA, SAOBRAĆAJNICE, RUDNICI I ZAŠTITA OKOLINE"
/ Zekan, Sabid - Tuzla, 2017, 62-71
Skup
NAUČNO-STRUČNI SIMPOZIJUM GEO-EXPO 2017 "GEOTEHNIKA, SAOBRAĆAJNICE, RUDNICI I ZAŠTITA OKOLINE"
Mjesto i datum
Sarajevo, Bosna i Hercegovina, 26.10.2017. - 27.10.2017
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
biljno pročišćavanje ; evaporacija, infiltracija, integralni pristup ; oborinske vode ; odvodnja ; parkirališta ; prometnice ; retencija
(plant purification, evaporation, infiltration, integral approach ; rainwater ; drainage ; parking lots ; roads ; retention)
Sažetak
Dobro koncipirana odvodnja prometnica i parkirališta veoma je važan čimbenik za njihovu trajnost i stabilnost. Do sada se oborinska voda koje se prikupila, brzo i najkraćim putem odvodila do recipijenta ili otvorenog vodotoka. Prometnice i parkirališta predstavljaju izvor različitih onečišćenja, posebno za vode, budući da oborinska voda koja padne na površinu prometnice ispire onečišćenja u recipijent, odnosno okoliš. U posljednja dva desetljeća odvodnji oborinskih voda u razvijenim zemljama se poklanja velika pažnja primjenom tehnika planiranja i projektiranja koje se različito nazivaju ovisno o državi u kojoj se primjenjuju. Tako, u USA i Kanadi se nazivaju Low Impact Development (LID), u Velikoj Britaniji Sustainable Urban Drainage Systems (SUDS) ili Water-Sensitive Urban Design (WSUD) u Australiji. Svima je zajedničko da oborinsku vodu ne doživljavaju kao nešto čega se treba riješiti, što treba sakriti, nego nešto što se može ponovo koristiti, odnosno što ne treba sakrivati. Svrha takvog pristupa je smanjenje negativnog utjecaja oborinskih voda na gradski prostor i recipijent. Integralni pristup podrazumijeva korištenje različitih tehnologija kao što su: ponovno korištenje vode, retencija, infiltracija, evaporacija, filtracija i biljno pročišćavanje. Neka rješenja koja će biti analizirana u ovom radu su: biljni pojasevi, jarci (kanali), umjetne močvare, porozni zastori, lagune, pješčani filtri, infiltracijski spremnici te različita “uobičajena” rješenja kao što su slivnici s rešetkom ili kanalice. Također, dat će se neka rješenja odvodnje vode s parkirališta. Slikama će biti prikazani različiti primjeri izvedbe prethodno navedenih načina odvodnje.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Građevinarstvo
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Građevinski i arhitektonski fakultet Osijek
Profili:
Dino Obradović
(autor)