Pregled bibliografske jedinice broj: 951187
Povezanost između simptoma fizičkog i psihičkog stresa i izloženosti mobingu na radnom mjestu kao negativan čimbenik radne učinkovitosti zaposlenika
Povezanost između simptoma fizičkog i psihičkog stresa i izloženosti mobingu na radnom mjestu kao negativan čimbenik radne učinkovitosti zaposlenika // 10th INTERNATIONAL CONFERENCE MANAGEMENT AND SAFETY M&S 2015 / Taradi, Josip (ur.).
Čakovec: ZRINSKI d.d., Čakovec, Croatia, 2015. str. 189-199 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 951187 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Povezanost između simptoma fizičkog i psihičkog
stresa i izloženosti mobingu na radnom mjestu kao
negativan čimbenik radne učinkovitosti
zaposlenika
(Relationship between physical and psychological
symptoms and exposure to workplace mobbing as a
negative work efficiency factor)
Autori
Budimir Šoško, Gabrijela ; Petar, Saša ; Buntak, Krešimir
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
10th INTERNATIONAL CONFERENCE MANAGEMENT AND SAFETY M&S 2015
/ Taradi, Josip - Čakovec : ZRINSKI d.d., Čakovec, Croatia, 2015, 189-199
ISBN
978-953-58000-3-3
Skup
10th International Conference Management and Safety M&S 2015, Conference Theme: Stress Management and Safety, Program Cycle: Modern Management Concepts and Safety
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 12.06.2015. - 13.06.2015
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
fizički stres, mobing na radnom mjestu, psihološki stres.
(physical stress, psychological stress, workplace mobbing, working efficiency.)
Sažetak
Istraživanja provedena u zemljama Europske unije pokazuju da više od četvrtine zaposlenih ima zdravstvene posljedice koje su uzrokovane stresom na radnom mjestu. Također, u zadnjih dvadesetak godina došlo se do spoznaje da su neki stresori u smislu utjecaja na zdravlje štetniji od drugih, te da je mobing postao najjači stresor na radnom mjestu, kojemu su zaposlenici izloženi. Cilj rada jest davanje doprinosa razumijevanju i povećanju svijesti o ovom problemu sa konačnim ciljem poticanja pravovremenih intervencija koje će smanjiti ili ukloniti mobing na radnom mjestu te tako smanjiti izloženost negativnom stresu i ugrožavanju zdravlja zaposlenika, odnosno utjecati na povećanje opće produktivnosti i zadovoljstva poslom. Provedena sekundarna istraživanja uz korištenje metoda deskripcije, komparacije, klasifikacije te analize i sinteze, ukazala su na postojanje povezanosti između izloženosti mobingu na radnom mjestu i prisutnosti simptoma negativnog fizičkog i psihološkog stresa zaposlenika, u smjeru da zaposlenici izloženi mobingu iskazuju veće simptome negativnog fizičkog i psihološkog stresa. Također, utvrđena je povezanost između iskazivanja simptoma negativnog fizičkog i psihološkog stresa i radne učinkovitosti zaposlenika, u smjeru da su zaposlenici koji iskazuju simptome negativnog fizičkog i psihološkog stresa manje radno učinkoviti. Može se zaključiti da postoji hitna potreba prepoznavanja i aktivnog bavljenja prepoznavanjem izloženosti mobingu na radnom mjestu kao značajnog izvora negativnog fizičkog i psihološkog stresa koji ugrožava zdravlje zaposlenika i posljedično uslijed smanjene radne učinkovitosti i poslovni rezultat poduzeća.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Sveučilište Sjever, Koprivnica