Pregled bibliografske jedinice broj: 950702
Motivacija za tjelesnim vježbanjem: važnost objekata otvorenog tipa
Motivacija za tjelesnim vježbanjem: važnost objekata otvorenog tipa // 27. ljetna škola kineziologa Republike Hrvatske: Primjeri dobre prakse u područjima edukacije, sporta, sportske rekreacije i kineziterapije / Babić, Vesna (ur.).
Poreč: Hrvatski kineziološki savez (HKS), 2018. str. 272-277 (poster, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 950702 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Motivacija za tjelesnim vježbanjem: važnost
objekata otvorenog tipa
(Motivation for physical exercising: importance of
open-type facilities)
Autori
Anić, Petra ; Švegar, Domagoj ; Đonlić, Veno
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
27. ljetna škola kineziologa Republike Hrvatske: Primjeri dobre prakse u područjima edukacije, sporta, sportske rekreacije i kineziterapije
/ Babić, Vesna - Poreč : Hrvatski kineziološki savez (HKS), 2018, 272-277
ISBN
978-953-7965-10-5
Skup
27. Ljetna škola kineziologa Republike Hrvatske
Mjesto i datum
Poreč, Hrvatska, 27.06.2018. - 30.06.2018
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
motivacija ; tjelesno vježbanje ; objekti otvorenog tipa
(motivation ; physical exercising ; open-type facilities)
Sažetak
Podaci o učestalosti i tipu vježbi koje prakticiraju na igralištu, zadovoljstvu samim objektom te motivima za tjelesno vježbanje, prikupljeni su na uzorku od 101 vježbača na riječkom igralištu Kampus (od čega 66 muškaraca i 34 žene), prosječne dobi 29.39 godina (SD=16.85). Ispitanici su uglavnom zadovoljni objektom na kojemu vježbaju, iako smatraju da ima prostora za poboljšanje te da njihovi sugrađani vježbaju premalo. Motivi ispitanika za vježbanjem vrlo su raznoliki i međusobno su uglavnom u visokim pozitivnim korelacijama. Najviše se ističu korelacije socijalizacije, odnosno potrebe za druženjem s prijateljima i upoznavanjem novih ljudi, i interesa i uživanja, kao i kompetentnosti i interesa i uživanja. Dobiveni rezultati su u skladu s teorijom samoodređenja Decija i Ryana (2000), prema kojoj se upravo zadovoljenje osnovnih potreba za bliskim odnosima i kompetentnošću, uz zadovoljenje potrebe za autonomijom, povezuje s višom dobrobiti i optimalnim razvojem.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija, Kineziologija
Napomena
Istraživanje je provedeno u sklopu projekta "Ličnost, emocije i socijalni procesi kao odrednice zdravstvenih ishoda", Sveučilišta u Rijeci