Pregled bibliografske jedinice broj: 950634
Likovna i rukopisna ostavština Ladislava grofa Pejačevića iz Retfale i Rume
Likovna i rukopisna ostavština Ladislava grofa Pejačevića iz Retfale i Rume // Scrinia Slavonica : godišnjak Podružnice za povijest Slavonije, Srijema i Baranje Hrvatskog instituta za povijest, 18 (2018), 1; 129-174 (domaća recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 950634 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Likovna i rukopisna ostavština Ladislava grofa
Pejačevića iz Retfale i Rume
(The Legacy of Art works and Manuscripts of Count
Ladislav Pejačević from Retfala and Ruma)
Autori
Najcer Sabljak, Jasminka ; Bošković, Đorđe
Izvornik
Scrinia Slavonica : godišnjak Podružnice za povijest Slavonije, Srijema i Baranje Hrvatskog instituta za povijest (1332-4853) 18
(2018), 1;
129-174
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
Ladislav grof Pejačević ; Retfala ; Ruma ; Eltz ; memoari ; revolucija 1848. ; likovna umjetnost
(Ladislav Count Pejačević ; Retfala ; Ruma ; Eltz ; Memoirs ; Revolution ; 1848. ; Fine Art)
Sažetak
Tekst memoara Ladislava grofa Pejačevića (1828 – 1916) pronađen je kod njegovih nasljednika, obitelji Clary-Aldringen koja živi u dvorcu Herrnau (južno predgrađe Salzburga). U ovom je prostoru sačuvan dio ostavštine rumsko- retfalačke grane obitelji Pejačević koja je imala reprezentativno sjedište u retfalačkom dvorcu na zapadnoj strani Osijeka, a gospodarski posjed sa sjedištem u Rumi (danas Republika Srbija). Ovaj tekst redigirao je 1975. godine i strojopisno prepisao autorov unuk, Hinko grof Khuen Bélasi. U središtu opisanih zbivanja važan je događaj u povijesti obitelj Eltz i Pejačević, a to je tragična sudbina Huge grofa Eltza, supruga Ladislavove sestre Ludvine, koji je ubijen u Vukovaru 26. listopada 1848. godine. Uz događaje u obitelji autor Uspomena opisuje društvene i političke okolnosti koje su dovele do ovoga ubojstva, pa tekst donosi vrlo zanimljiv pogled na povijest ovoga razdoblja na području Slavonije i Srijema. Uz političke aktere i događaje tekst pruža i uvid u svakodnevni život plemićkih obitelji sredine 19. stoljeća te upotpunjava naše dosadašnje spoznaje o ovoj temi. U ovome radu donosi se osvrt na tekst Uspomena u kulturno- povijesnom smislu, a u prilogu rada nalazi se njegov hrvatski prijevod. Uz biografske podatke o autoru u radu se donosi osvrt na ostavštinu rumsko-retfalačke grane te njihov retfalački posjed s reprezentativnim klasicističkim dvorcem i bogatim perivojem, koji je sredinom 19. stoljeća bio na vrhuncu svog društvenog i kulturnog postojanja. U radu se opisuje i uloga Ladislava grofa Pejačevića u povijesti upravljanja rumskim posjedom, kojeg je krajem 19. stoljeća uspješno ekonomski stabilizirao te gospodarski unaprijedio. Posebno je naglašena veza Ladislava grofa Pejačevića i likovne umjetnosti. Pronađeno je nekoliko njegovih crteža i akvarela s portretima članova obitelji, uglednih osoba iz društvenog života, interijera vukovarskog dvorca te prikaza Vukovara. Javnosti je gotovo nepoznato da je on bio i slikar-amater te da je njegova obitelj ostvarila uspješnu vezu s austrijskim slikarom Franzom Altom, koji je u svome opusu ostavio prizore nastale na području slavonskih i srijemskih imanja obitelji Pejačević i Eltz, a vjerojatno je utjecao i na Ladislavovo bavljenje slikarstvom te podizanje kvalitete njegovih radova.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest, Povijest umjetnosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Akademija za umjetnost i kulturu u Osijeku
Profili:
Jasminka Najcer Sabljak
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- Central and East European Online Library - CEEOL
- Historical Abstracts
- ERIH Plus
- European Reference Index for the Humanities and the Social Sciences
- HRČAK