Pregled bibliografske jedinice broj: 949264
Sastav i struktura zajednice tulara (Trichoptera, Insecta) krških izvora u Dinaridima
Sastav i struktura zajednice tulara (Trichoptera, Insecta) krških izvora u Dinaridima, 2018., diplomski rad, diplomski, Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 949264 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Sastav i struktura zajednice tulara (Trichoptera, Insecta) krških izvora u Dinaridima
(Composition and structure of caddisfly communities (Trichoptera, Insecta) of karst springs in the Dinarides)
Autori
Zenković, Dora
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Prirodoslovno-matematički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
30.05
Godina
2018
Stranica
67
Mentor
Previšić, Ana
Ključne riječi
fizikalno-kemijska obilježja vode, sastav i struktura zajednice, izvori, tulari (Trichoptera), funkcionalne skupine
(physico – chemical parameters, community composition and structure, springs, caddisflies (Trichoptera), functional feeding guilds)
Sažetak
Izvori predstavljaju jedinstvena slatkovodna staništa u kojima se razvijaju zajednice specifičnog sastava i strukture, često bogate endemskim i rekliktnim vrsta. Tulari predstavljaju jednu od ključnih bioindikatorskih skupina životinja u procjeni ekološkog stanja različitih slatkovodnih staništa, kao i promjena u zajednicama. Ciljevi ovog diplomskog rada usmjereni su na istraživanje sastava i strukture zajednice tulara i ekoloških uvjeta različitih krških izvora u Dinaridima na području Hrvatske. Istraživanje je provedeno na krškim izvorima u tri regije (Gorski kotar, Lika i Dalmacija) na ukupno 19 različitih izvora (limnokreni i reokreni, te trajni i povremeni). Uzorkovanje zajednice makrozoobentosa je provedeno sezonski tijekom 2014. i 2015. godine, uz pomoć Surberove mreže prema modificiranom AQEM protokolu. Mjereni su i fizikalno – kemijski parametri vode, a njihove vrijednosti i sezonska kolebanja na istraživanim su izvorima u skladu su s očekivanim vrijednostima s obzirom na razlike u morfologiji, hidrološkom režimu i regionalnom položaju izvora. U istraživanju je ukupno zabilježeno 38 svojti tulara, od toga je najveći broj svojti zabilježen na trajnim, reokrenim izvorima Kupe (19) i Zrmanje (17), što ukazuje na veliku raznolikost u pojedinim izvorima. Najveća raznolikost i ujednačenost zajednice tulara zabilježena je u izvoru Rječine, reokrenom povremenom izvoru. Istraživani izvori imaju vrlo sličnu trofičku strukturu u kojoj dominira skupina strugača ili usitnjivača, ovisno o glavnom izvoru organske tvari. Glede sezonske dinamike gustoće populacija tulara, možemo razlučiti 4 različita trenda, ovisno o tome u kojem je godišnjem dobu zabilježena najveća gustoća populacije tulara. Kod većine izvora, za velik udio u ukupnoj gustoći odgovorna je jedna ili mali broj svojti, odnosno, sezonska varijabilnost ukupne gustoće ovisi o životnim ciklusima dominantnih svojti. Ovo istraživanje ukazuje da brojnost svojti, gustoća jedinki, raznolikost i ujednačenost zajednice tulara u različitim krškim izvorima ne ovise isključivo o morfologiji izvora, hidrološkom režimu, kao ni regionalnom položaju izvora, već su zajednice su određene međudjelovanjem različitih obilježja vezanih uz raznolikost staništa, ali i regionalne klimatske i hidrološke značajke, na razini pojedinih izvora. U radu se daju vrijedne nove spoznaje o ekologiji tulara u izvorskim zajednicama.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
119-1193080-3076 - Taksonomija, ekologija i biogeografija beskralješnjaka vodenih ekotona Hrvatske (Kerovec, Mladen, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
Profili:
Ana Previšić
(mentor)