Pregled bibliografske jedinice broj: 949051
Modeli i tipovi lematizirane proze
Modeli i tipovi lematizirane proze // Šesti hrvatski slavistički kongres, Zbornik radova 2 / Botica, Stipe ; Nikolić, Davor ; Tomašić, Josipa ; Vidović Bolt, Ivana (ur.).
Zagreb: Hrvatsko filološko društvo, 2018. str. 727-738 (predavanje, recenziran, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 949051 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Modeli i tipovi lematizirane proze
(Models and Types of Lemmatized Prose)
Autori
Kos-Lajtman, Andrijana ; Horvat, Jasna
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Šesti hrvatski slavistički kongres, Zbornik radova 2
/ Botica, Stipe ; Nikolić, Davor ; Tomašić, Josipa ; Vidović Bolt, Ivana - Zagreb : Hrvatsko filološko društvo, 2018, 727-738
ISBN
978-953-296-127-0
Skup
6. hrvatski slavistički kongres
Mjesto i datum
Vinkovci, Hrvatska; Vukovar, Hrvatska, 10.09.2014. - 13.09.2014
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Recenziran
Ključne riječi
lematizirana proza, modeli i tipovi, leksikografija, znanost, književnost, hipertekst
(lemmatized prose, models and types, lexicography, science, literature, hypertext)
Sažetak
Temeljeći se na potvrđenoj pretpostavki o postojanju paradigme tzv. lematizirane proze (Kos-Lajtman i Horvat, 2012), kao i dječje lematizirane proze (Kos-Lajtman, 2013), rad se bavi daljnjom razradom ovog osebujnog književno-leksikografskog fenomena. Riječ je o diskursima koji na mnogim tekstualnim razinama produciraju hibridni karakter, udružujući pa i amalgamirajući književnu i znanstvenu funkciju, postupke i narativne alate. Primjenom leksikografskih tehnika prezentacije, u prvom redu postupka svođenja teksta na svojevrsnu lematiziranu strukturu, nastaju različiti primjeri fragmentarno ustrojenih, ponekad i sasvim eksperimentalnih tekstova. Analitički se sagledavaju konkretni primjeri i elementi leksikografskog instrumentarija prisutni u pojedinim dijelovima promatranih tekstova. Također, analiziraju se stilske komponente takvih primjera, s obzirom da je riječ o tekstovima koji egzistiraju na rubovima različitih funkcionalnih stilova – uglavnom književno-umjetničkog, znanstvenog i/ili publicističkog. Promatrani korpus lematizirane proze sagledava se s obzirom na tip i formu leksikografskog iskaza (rječnik, slovarij, tematski leksikon, enciklopedija, itd.) koji se u pojedinom diskursu odražava. Uzimanjem u obzir svih navedenih kriterija izvodi se taksonomija relevantnih modela i tipova lematizirane proze. U konačnici, značajnija pojava ovakvih diskurzivnih modela u suvremenoj književnosti dovodi se u vezu s intenziviranjem teorijskih diskursa orijentiranih na specifične strategije postmodernističkih poetika, a kada je riječ o hipertekstualnoj orijentaciji takvih tekstova, i s globalnim tendencijama suvremenog internetskog i multimedijskog doba.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Ekonomski fakultet, Osijek,
Učiteljski fakultet, Zagreb