Pregled bibliografske jedinice broj: 948671
Strukturna karakterizacija ohratoksina A HPLC-ESI-MS/MS metodom
Strukturna karakterizacija ohratoksina A HPLC-ESI-MS/MS metodom, 2018., diplomski rad, diplomski, Farmaceutsko-biokemijski fakultet, Zagreb, Hrvatska
CROSBI ID: 948671 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Strukturna karakterizacija ohratoksina A HPLC-ESI-MS/MS metodom
(Structural characterization of ochratoxin A with HPLC- ESI-MS/MS method)
Autori
Marušić, Andrija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Farmaceutsko-biokemijski fakultet
Mjesto
Zagreb, Hrvatska
Datum
12.07
Godina
2018
Stranica
32
Mentor
Sertić, Miranda
Ključne riječi
Ohratoksin A, HPLC, masena spektrometrija, fragmentacija
(Ochratoxin A, HPLC, mass spectrometry, fragmentation)
Sažetak
Mikotoksini su toksični sekundarni metaboliti plijesni. Oni mogu kontaminirati hranu te izazvati štetne učinke kako u životinja, tako i u ljudi te zbog toga predstavljaju ozbiljne probleme za gospodarstvo i zdravlje ljudi. U organizam najčešće ulaze ingestijom kontaminirane hrane, ali mogu ući i preko dišnih puteva. Ohratoksin A je jedan od najznačajnijih mikotoksina, proizvod plijesni iz rodova Aspergillus i Penicillium. Svrstan je u skupinu 2B karcinogena, a primarni štetni učinak ostvaruje na bubrezima. Tekućinska kromatografija visoke djelotvornosti povezana s masenom spektrometrijom se zbog svoje visoke osjetljivosti i selektivnosti pokazala kao odlična metoda analize mikotoksina u različitim uzorcima. Posebno pogodna za analizu MSn spektara se pokazala metoda gdje se koristi maseni spektrometar s analizatorom ionska stupica i elektrosprej tehnikom ionizacije. Cilj ovog rada bio je optimizirati uvjete za identifikaciju i analizu ohratoksina A te što preciznije opisati njegovu fragmentaciju. Tako je najprije odabran optimalan protok plina za sušenje prilikom ionizacije uzorka, a potom je provedena fragmentacija i MSn analiza uz pomoć masenog detektora. Utvrđeni su karakteristični fragmenti i opisan je put fragmentacije na temelju čega se može vršiti identifikacija analita ili potvrda identiteta spoja u uzorku. Pretpostavljena su dva glavna puta fragmentacije OTA. U prvome dolazi do cijepanja amidne veze u molekuli i nastanka fragmenta m/z 239. U drugom predloženom fragmentacijskom putu najprije dolazi do gubitka vode (m/z 386), a potom do gubitka karbonilne skupine pri čemu nastaje fragment m/z 358. U nastavku dolazi do pregradnje i gubljenja amonijaka, a iz nastalog fragmenta m/z 341 nastaje karakteristični fragment m/z 257. Izdvajanjem vode ponovno se dobiva fragment m/z 239 koji je karakterističan i za prvi predloženi fragmentacijski put. Daljnjom analizom je utvrđeno da se fragment m/z 239 postupno cijepa do fragmenta m/z 193.
Izvorni jezik
Hrvatski
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2014-09-5982 - Štetni učinci pojedinačnih i kombiniranih mikotoksina Aspergillus vrsta (MycotoxA) (Šegvić Klarić, Maja, HRZZ - 2014-09) ( CroRIS)
Ustanove:
Farmaceutsko-biokemijski fakultet, Zagreb
Profili:
Miranda Sertić
(mentor)