Pregled bibliografske jedinice broj: 948284
Specifičnosti rada s dječjim pjevačkim zborovima u izvannastavnim i izvanškolskim aktivnostima
Specifičnosti rada s dječjim pjevačkim zborovima u izvannastavnim i izvanškolskim aktivnostima // Suvremeni pristupi nastavi glazbe i izvannastavnim glazbenim aktivnostima u općeobrazovnoj školi / Šulentić Begić, Jasna (ur.).
Osijek: Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku ; Akademija za umjetnost i kulturu Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2018. str. 93-106
CROSBI ID: 948284 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Specifičnosti rada s dječjim pjevačkim zborovima u izvannastavnim i izvanškolskim aktivnostima
(Specificities of working with children's choir in extracurricular activities)
Autori
Radočaj-Jerković, Antoaneta ; Milinović, Majda ; Papa, Anja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Suvremeni pristupi nastavi glazbe i izvannastavnim glazbenim aktivnostima u općeobrazovnoj školi
Urednik/ci
Šulentić Begić, Jasna
Izdavač
Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku ; Akademija za umjetnost i kulturu Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku
Grad
Osijek
Godina
2018
Raspon stranica
93-106
ISBN
978-953-8181-01-6
Ključne riječi
dječji zbor, izvannastavne aktivnosti, izvanškolske aktivnosti, zborsko pjevanje, zborski pokus.
(children's choir, extracurricular activities, choral singing, choral rehearsal.)
Sažetak
Rad donosi teorijski i stručni osvrt na problematiku rada s dječjim pjevačkim zborovima u školskom i izvanškolskom okruženju s posebnim naglaskom na sličnosti i razlike u pristupu i rezultatima aktivnosti. U sklopu radionica zborskoga pjevanja prikazani su glazbeni pokusi dječjeg zbora mlađe i starije školske dobi. Radionicama se željelo ukazati na važnost usvajanja elemenata vokalne tehnike kod najmlađih učenika te demonstrirati elemente ključne za prijelaz iz faze jednoglasnog u višeglasno pjevanje. Također, iznesen je osvrt na organizaciju i različite oblike i postupke rada s dječjim zborom, prikazane su metode koje pridonose procesima pjevačke impostacije dječjih glasova te je naglasak rada stavljen na izbor i interpretaciju repertoara umjetničke vrijednosti, osobito skladbi koje su sastavni dio. Pokus je uključivao demonstraciju i analizu prikladnih vokalno-tehničkih vježbi, aktivnosti i principa rada na stilski različitom repertoaru te je elemente ključne za planiranje, pripremu i realizaciju javnih zborskih izvedbi.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pedagogija, Glazbena umjetnost, Obrazovne znanosti (psihologija odgoja i obrazovanja, sociologija obrazovanja, politologija obrazovanja, ekonomika obrazovanja, antropologija obrazovanja, neuroznanost i rano učenje, pedagoške discipline)
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Akademija za umjetnost i kulturu u Osijeku