Pregled bibliografske jedinice broj: 947535
Materijalno recikliranje i biorazgradnja papira i otisaka
Materijalno recikliranje i biorazgradnja papira i otisaka // Drugi studentski kongres okolišnog zdravlja / Špoljarić, N. (ur.).
Rijeka: Medicinski fakultet Sveučilišta u Rijeci, 2018. 4, 2 (pozvano predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 947535 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Materijalno recikliranje i biorazgradnja papira i otisaka
(Material recycling and biodegradation of paper and prints)
Autori
Vukoje, Marina ; Rožić, Mirela ; Jamnicki Hanzer, Sonja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Drugi studentski kongres okolišnog zdravlja
/ Špoljarić, N. - Rijeka : Medicinski fakultet Sveučilišta u Rijeci, 2018
Skup
2. studentski kongres okolišnog zdravlja s međunarodnim sudjelovanjem
Mjesto i datum
Rijeka, Hrvatska, 05.06.2018. - 06.06.2018
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
papir za recikliranje ; reciklirani papir ; deinking flotacija ; biorazgradnja ; termokromni otisci
(paper for recycling ; recycled paper ; deinking by flotation ; biodegradation ; thermochromic prints)
Sažetak
Papir za recikliranje se uglavnom koristi za proizvodnju recikliranog papira, ali u zadnjem desetljeću također se koristi za proizvodnju celuloznih derivata i bioetanola. Proizvodnja recikliranih vlakana iz papira najčešće se provodi procesom kemijske deinking flotacije. Također, deinking flotacija može se provoditi uporabom enzima, u kombinaciji s predobradom ultrazvukom te uz pomoć sorbensa, ali njihova primjena u postrojenjima za recikliranje papira još uvijek je ograničena. Učinkovitost tih procesa uglavnom ovisi o interakciji između papira i tiskarskih boja. Prisutnost tiskarskih boja u recikliranoj pulpi može uzrokovati probleme vezane uz zdravstvenu sigurnost zbog prisutnosti toksičnih komponenti. Štoviše, otpadne tvari od recikliranja papira također sadrže različite kemijske toksične spojeve, što rezultira visokim organskim opterećenjima. Prikupljeni papir za recikliranje ponekad je kontaminiran hranom ili je vlažan, pa se preporučuju i druge metode kao što je proizvodnja bioetanola i organsko recikliranje (biorazgradnja). Biorazgradnja papira najviše ovisi o prisutnosti kristaline / amorfne celuloze i lignina. Preporučuje se i oporavak energije putem pirolize, plinifikacije i sagorijevanja, ali samo u slučaju ako se proizvedena toplina koristi za druge primjene. U ovom radu stoga će se posebna pozornost posvetiti recikliranju i biorazgradnji termokromnih otisaka koji u današnje vrijeme nalaze primjenu u različitim proizvodima, poput prehrambene industrije gdje se koriste kao indikatori svježine i temperature. One mogu sadržavati neke toksične komponente poput bisfenola A i benzofenona. S obzirom da proces recikliranja u svrhu proizvodnje ovisi o kemijskom sastavu boje i tiskarskom procesu, cilj je ispitati mogućnost recikliranja termokromnih otisaka te analizirati kvalitetu reciklirane pulpe u smislu prisutnosti bisfenola A i teških metala. Rezultati su pokazali da se termokromni offsetni otisci teško recikliraju a dobiveni reciklirani papir sadrži bisfenol A, koji se djelomično uklanja procesom deinking flotacije. Osim proizvodnje recikliranog papira, cilj je istražiti i mogućnost biorazgradnje otisaka u anaerobnim uvjetima. Rezultati su pokazali da biorazgradnja ovisi o interakcijama s tiskarskom podlogom, tj. papirom (upojnosti boje u papir) ali i o kemijskom sastavu veziva u tiskarskoj boji.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Grafička tehnologija, Kemijsko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Grafički fakultet, Zagreb