Pregled bibliografske jedinice broj: 945465
Analiza produkcije klastera u testu kategorijske fluentnosti kod pacijenata s prvom epizodom shizofrenije
Analiza produkcije klastera u testu kategorijske fluentnosti kod pacijenata s prvom epizodom shizofrenije // Jezik i um. Knjiga sažetaka = Language and Mind. Book of Abstracts / Stolac, Diana ; Nigoević, Magdalena (ur.).
Zagreb: Srednja Europa ; Hrvatsko društvo za primijenjenu lingvistiku (HDPL), 2018. str. 63-63 doi:10.13140/RG.2.2.15979.23848/2 (predavanje, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 945465 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Analiza produkcije klastera u testu
kategorijske
fluentnosti kod pacijenata s prvom epizodom
shizofrenije
(Analysis of cluster production in a category
fluency test in first- episode schizophrenia
patients)
Autori
Gabrić, Petar ; Bosanac, Buga ; Kužina, Iva ; Vandek, Mija ; Sekulić Sović, Martina ; Mimica, Ninoslav ; Savić, Aleksandar
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Jezik i um. Knjiga sažetaka = Language and Mind. Book of Abstracts
/ Stolac, Diana ; Nigoević, Magdalena - Zagreb : Srednja Europa ; Hrvatsko društvo za primijenjenu lingvistiku (HDPL), 2018, 63-63
ISBN
978-953-7963-77-4
Skup
32nd International Conference of CALS: Language and mind
Mjesto i datum
Rijeka, Hrvatska, 03.05.2018. - 05.05.2018
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
Shizofrenija ; prva epizoda ; test kategorijske fluentnosti
(Schizophrenia ; first episode ; category fluency test)
Sažetak
Shizofrenija je kronična psihička bolest koju karakteriziraju deluzije, halucinacije, afektivni deficiti, katatonija te formalni poremećaj mišljenja. Formalni poremećaj mišljenja očituje se kao nekoherentan govor koji sadrži nejasno povezane asocijacije. Mnogi autori na temelju leksičko-semantičkih testova pretpostavljaju da se specifični simptomi shizofrenije mogu objasniti deficitima u leksičko- semantičkoj obradi. Pacijenti oboljeli od prve epizode shizofrenije također pokazuju slabije rezultate na svim leksičko- semantičkim testovima u usporedbi s kontrolnim skupinama, no nešto bolje u usporedbi s kroničnim pacijentima. Cilj ove studije bio je istražiti deficite u leksičko- semantičkoj obradi kod pacijenata oboljelih od prve epizode shizofrenije te usporediti rezultate ove studije s rezultatima studija s kroničnim pacijentima oboljelih od shizofrenije. U istraživanju je sudjelovalo dvadeset pacijenata Klinike za psihijatriju Vrapče s prvom epizodom shizofrenije i dvadeset kontrolnih ispitanika. U studiji je korišten test kategorijske fluentnosti u kojem su ispitanici trebali nabrajati članove zadane leksičko-semantičke kategorije u jednoj minuti. Pretpostavke su da će pacijenti pokazati kvantitativne i kvalitativne razlike u odgovorima i klasterima u usporedbi s kontrolnom skupinom. Budući da su mnoge studije leksičko semantičke obrade u shizofreniji ukazale na deficite u obradi kategorijskih odnosa, smatra se da su deficiti u leksičko-semantičkoj obradi rezultat promjena u pristupu tom dijelu leksičko- semantičkog sustava ili u samom sustavu. Novije studije kategorijske fluentnosti kvalitativno analiziraju odgovore tražeći nizove odgovora koji se mogu semantički povezati. Smatra se da takvi klasteri odražavaju kognitivne mehanizme pretraživanja mentalnog leksikona te se povezuju s leksičko-semantičkom obradom. U analizi ovog istraživanja kvantitativno je analiziran omjer ispravnih te neispravnih odgovora koje su činili nečlanovi zadane kategorije i perseveracije. Klaster je analiziran kao niz od barem dvaju semantički povezanih pojmova dok se samostalni pojmovi nisu određivali kao klaster. Time je opisan odnos ukupnog broja produciranih pojmova, broja klastera i broja pojmova u klasteru kako bi se utvrdio stupanj deficita u pretraživanju s pomoću mehanizma klastera u usporedbi s kontrolnom skupinom. Dobiveni rezultati analizirani su i interpretirani u skladu s aktualnim psiholingvističkim i kognitivnoneuroznanstvenim teorijama. Procjena specifičnih jezičnih poremećaja leksičko- semantičkog sustava može dati značajan doprinos kliničkoj dijagnostici.
Izvorni jezik
Hrvatski, engleski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti, Psihologija, Filologija, Kognitivna znanost (prirodne, tehničke, biomedicina i zdravstvo, društvene i humanističke znanosti)
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Medicinski fakultet, Zagreb,
Klinika za psihijatriju Vrapče,
Filozofski fakultet, Zagreb
Profili:
Aleksandar Savić
(autor)
Martina Sekulić Sović
(autor)
Ninoslav Mimica
(autor)
Petar Gabrić
(autor)