Pregled bibliografske jedinice broj: 944087
Kromatografska separacija stroncija i olova iz kompleksnih uzoraka praćena izotopskom analizom
Kromatografska separacija stroncija i olova iz kompleksnih uzoraka praćena izotopskom analizom, 2016., diplomski rad, diplomski, Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
CROSBI ID: 944087 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kromatografska separacija stroncija i olova iz kompleksnih uzoraka praćena izotopskom analizom
(Chromatographic separation of strontium and lead from complex samples followed by isotopic analysis)
Autori
Šuša, Maja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije
Mjesto
Zagreb
Datum
27.09
Godina
2016
Stranica
52
Mentor
Ašperger, Danijela
Neposredni voditelj
Grahek, Željko
Ključne riječi
olovo, stroncij, kromatografija, Amberlite CG 400, Serdolite CG 400 I, izotopi, koeficijent raspodjele, AAS, gama spektrometrija
(lead, strontium, chromatography, Amberlite CG 400, Serdolite CG 400 I, isotopes, distribution coefficient, AAS, gamma spectrometry)
Sažetak
Cilj ovog rada je ispitivanje mogućnosti kromatrografske izolacije stroncija i olova iz kompleksnih smjesa pomoću izmjenjivaču SerdolitTM CG-400 I koji je uveden kao zamjena za Amberlite CG-400. Ispitivan je utjecaj sastava otopine na vezanje kationa, polarnosti alkohola, koncentracije dušične i klorovodične kiseline te udio vode u otopinama. Određena je krivulja prodora i eluiranja stroncija i olova na kolonama punjenim izmjenjivačima Amberlite CG-400 i SerdolitTM CG-400 I te je krivulja prodora uspoređena s teorijskom krivuljom. Kreiran je postupak izolacije olova i stroncija od kalcija i ostalih elemenata u modelnog uzorku. Koncentracije svih kationa određenu su atomskom apsorpcijskom spektrometrijom a aktivnost izotopa gama spektrometrijom.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija
Napomena
Ovaj rad je izrađen u Laboratoriju za radioekologiju, Zavod za istraživanje mora i okoliša, Instituta Ruđera Boškovića u Zagrebu, akademske godine 2015./2016.pod vodstvom dr. sc. Željka Graheka, i u Zavodu za analitičku kemiju Fakulteta kemijskog inženjerstva i tehnologije u Zagrebu, pod mentorstvom izv. prof. dr. sc. Danijele Ašperger.
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb