Pregled bibliografske jedinice broj: 943650
UTJECAJ TVRDOĆE VODE NA ANTIMIKROBNI FOTODINAMIČKI UČINAK SINTETSKIH BOJILA
UTJECAJ TVRDOĆE VODE NA ANTIMIKROBNI FOTODINAMIČKI UČINAK SINTETSKIH BOJILA, 2018., diplomski rad, diplomski, Medicinski fakultet, Rijeka
CROSBI ID: 943650 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
UTJECAJ TVRDOĆE VODE NA ANTIMIKROBNI FOTODINAMIČKI UČINAK SINTETSKIH BOJILA
(THE IMPACT OF WATER HARDNESS ON THE ANTIMICROBIAL PHOTODYNAMIC EFFECT OF SYNTHETIC DYES)
Autori
Vidović, Davor
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Medicinski fakultet
Mjesto
Rijeka
Datum
13.06
Godina
2018
Stranica
45
Mentor
Gobin, Ivana
Ključne riječi
sintetska bojila, fotodinamički učinak, Legionella pneumophila
(synthetic dyes, photodynamic effect, Legionella pneumophila)
Sažetak
Sintetska bojila, metilen plavo i toluidin plavo, u medicini se koriste za bojanje histoloških preparata. Osvjetljavanje tih spojeva monokromatskom ljubičastom lampom, dolazi do pobuđivanja tih molekula i nastaju spojevi koji djeluju citotoksično. Taj proces se naziva fotodinamički učinak. Cilj ovog istraživanja bio je odrediti kako sintetska bojila, s obzirom na tvrdoću vode, djeluju na odabrani mikroorganizam, Legionella pneumophila. To je gram – negativna štapićasta bakterija koja je prisutna u podzemnim i površinskim vodama. Ljudi se inficiraju udisanjem kontaminiranog aerosola, a lakši oblik infekcije, naziva se pontijačka groznica, dok je teži oblik legionarska bolest. U vodovodnim cijevima može stvarati biofilmove, što je štiti od djelovanja različitih vanjskih uvjeta. U ovom istraživanju, djelovanje sintetskih bojila, ispitivalo se na četiri uzorka vode različite tvrdoće. Djelotvornost sintetskih spojeva, ispitivalo se određivanjem minimalne efektivne koncentracije (MEC), testom fotoinaktivacije, inhibicijom adhezije na polistiren, inhibicijom stvaranja biofilma te razbijanjem već stvorenog biofilma. Iz rezultata je vidljivo da oba sintetska spoja pokazuju antilegionela učinak i da antibiofilm učinak ne ovisi o tvrdoći vode. Prisutnost iona zamjetno pogoduje djelovanju sintetske boje toluidin plavo na planktonske legionele, dok za metilen plavo vrijedi obratno. Najveća redukcija broja bakterija je prisutna već u 10 minuta izlaganja monokromatskom ljubičastom svjetlu. Kod inhibicije adhezije, inhibicije stvaranja biofilma i razbijanja već stvorenog biofilma, postoji značajna razlika u broju bakterija uzoraka vode s ispitivanim spojevima u odnosu na kontrolu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Temeljne medicinske znanosti, Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita, Biotehnologija u biomedicini (prirodno područje, biomedicina i zdravstvo, biotehničko područje)
POVEZANOST RADA
Projekti:
Sveučilišna potpora br. 13.06.2.2.60
Ustanove:
Medicinski fakultet, Rijeka
Profili:
Ivana Gobin
(mentor)