Pregled bibliografske jedinice broj: 943217
Seksualna terapija u osoba s multimorbiditetom - važnost biopsihosocijalnog pristupa
Seksualna terapija u osoba s multimorbiditetom - važnost biopsihosocijalnog pristupa // Suvremeni izazovi u skrbi bolesnika s multimorbiditetom u obiteljskoj medicini
Zagreb: Društvo nastavnika opće/obiteljske medicine, 2018. str. 84-84 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 943217 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Seksualna terapija u osoba s multimorbiditetom - važnost biopsihosocijalnog pristupa
(Sexual therapy in people with multimorbidity - the importance of biopsychosocial approach)
Autori
Arbanas, Goran
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Izvornik
Suvremeni izazovi u skrbi bolesnika s multimorbiditetom u obiteljskoj medicini
/ - Zagreb : Društvo nastavnika opće/obiteljske medicine, 2018, 84-84
Skup
9. kongres Društva nastavnika opće / obiteljske medicine: SUVREMENI IZAZOVI U SKRBI BOLESNIKA S MULTIMORBIDITETOM U OBITELJSKOJ MEDICINE (DNOOM)
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 15.03.2018. - 18.03.2018
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
seksualni problemi, seksualna terapija, komorbiditet
(sexual problems, sexual therapy, comorbidity)
Sažetak
Osobe s multimorbiditetom imaju značajno veću prevalenciju seksualnih poremećaja od opće populacije. Uzroci su brojni: biološki (različite tjelesne i psihičke bolesti, kao i lijekovi i metode koje se primjenjuju u njihovu liječenju, povećavaju rizik od seksualnih problema), psihološki (stres nošenja s kroničnom bolesti, osobito multimorbiditetom ; anksioznost kao pratitelj bolesti) i socijalno- kulturološki (uloga bolesnika, promijenjeni odnosi u partnerstvu i obitelji). Upravo zbog toga i postupanje i liječenje seksualnih problema osoba s multimorbiditetom treba uključivati sve navedene razine. Seksualno funkcioniranje osoba (s multimorbiditetom) možemo razumjeti kao (ne)ravnotežu ekscitirajućih i inhibirajućih čoimbenika, od kojih obje skupine čimbenika mogu biti na biološkoj, psihološkoj i sociokulturalnoj razini. Stoga i postupanje i liječenje ovih osoba može uključivati različite tehnike (pojačanje ekscitirajućih elemenata - npr. primjena testosterona ili utjecaj na dopamin, poticanje istraživanja i novina u seksualnom životu ili manjivanje inhibirajućih elemenata - npr. blokada serotonina, umanjivanje ili uklanjanje anksioznosti, borba protiv dosade i rutine). Poboljšanje komunikacije partnera o seksualnim potrebama, željama i očekivanjima, kao i poticanje istraživanja novih oblika seksualnisti (uključujući i seksualne igračke), ima pozitivan učinak na zadovoljstvo seksualnim životom. Zbog sociokulturoloških stavova i predrasuda prema različitim skupinama ljudi stručnjaci često zaboravljaju na seksualnost osoba s invaliditetom, starijih osoba, ali i osoba s multimorbiditetom. Liječnici često ne pitaju osobe koje boluju od više kroničnih bolesti o njihovoj seksualnosti. Tu je posebna uloga liječnika obiteljske medicine, koji je u prvom i najbližem kontaktu s ovim ljudima, da otvori temu seksualnosti te da iskoristi svoju poziciju i pomogne im korištenjem znanja iz seksualne medicine i savjetovanja. Produženje životnoga vijeka i sve veće mogućnosti liječenja različitih bolesti dovodi do sve većeg broja osoba s komorbiditetom, a sve je veće i očekivanje u pogledu očuvanja njihove seksualnosti i seksualnog života. Uloga je svakog liječnika da im u tome i pomogne.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti