Pregled bibliografske jedinice broj: 943028
Imaginarna usidjelica. Kulturalne reprezentacije usidjelice u Dnevniku Dragojle Jarnević i Ševi Dezsőa Kosztolányija
Imaginarna usidjelica. Kulturalne reprezentacije usidjelice u Dnevniku Dragojle Jarnević i Ševi Dezsőa Kosztolányija // Književna smotra : časopis za svjetsku književnost, 50 (2018), 187; 23-36 (međunarodna recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 943028 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Imaginarna usidjelica. Kulturalne reprezentacije usidjelice u Dnevniku Dragojle Jarnević i Ševi Dezsőa Kosztolányija
(Imagined spinster Cultural representations of unmarried women in Dragojla Jarnević's Dnevnik (Diary) and Dezső Kosztolányi's Ševa (Skylark))
Autori
Peternai Andrić, Kristina ; Žužul, Ivana
Izvornik
Književna smotra : časopis za svjetsku književnost (0455-0463) 50
(2018), 187;
23-36
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
usidjelica, drugost, patrijarhat, heteronormativnost, stigma, reprezentacija, Dragojla Jarnević, Dezső Kosztolányi
(spinster, otherness, patriarchate, heteronormativity, stigma, representation, Dragojla Jarnević, Dezső Kosztolányi)
Sažetak
Rad je analiza predodžbi društvene uloge usidjelice u Dnevniku Dragojle Jarnević i romanu Ševa Dezsőa Kosztolányija te uključuje načine društvenog oblikovanja i kulturne reprezentacije neudanih žena. Riječ je o stavu da žena neostvarenjem majčinstva kao svojeg prirodnog poslanja iznevjerava i vlastiti rod i naciju. To je dominantna kulturna konstrukcija funkcije žene u simboličkoj reprodukciji zajednice. Figura usidjelice, neudane stare cure, u objema je prozama prikazana kao drugost. U tom su smislu i pripovjedni subjekt Dnevnika i lik romana Ševa usidjelice čije reprezentacije obilježavaju brojne ambivalencije, neodređenosti, sukobi i napetosti povezane s nestabilnošću rodnih, dobnih i spolnih granica njihova identiteta. Oblikovanje autonomnog ženskog sebstva istodobno podrazumijeva njegovo razobličenje s obzirom na činjenicu nužnog preuzimanja dominantnih kulturnih zamišljanja uloge usidjelice kao svojevrsne ne-žene. Analizirani tekstovi predočavaju iskustvo i društveni status usidjelice koji su neprilagođeni konvencijama i normama patrijarhalnih projekcija njezinih uloga u javnom i privatnom životu. Između ostaloga, ovdje će se istražiti u kojoj se mjeri obje književne reprezentacije usidjelice ukazuju na (dis)kontinuitet mitoloških reprezentacija žena u dvama različitim društveno-kulturnim i vremensko-prostornim kontekstima. Analizom će se, također, problematizirati nužno granično mjesto usidjelice osuđene na život onkraj vrijednosti i normi dominantnog društvenog poretka i političko-etičkih učinaka njezine borbe sa stereotipima, stigmatizacijom i posljedicama takvog načina života.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Filozofski fakultet, Osijek
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Current Contents Connect (CCC)
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Arts & Humanities Citation Index (A&HCI)
- SCI-EXP, SSCI i/ili A&HCI
- Scopus