Pregled bibliografske jedinice broj: 940872
Financijsko zlostavljanje starijih osoba
Financijsko zlostavljanje starijih osoba // Revija za socijalnu politiku, 24 (2017), 3; 321-341 doi:10.3935/rsp.v24i3.1423 (recenziran, pregledni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 940872 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Financijsko zlostavljanje starijih osoba
(Financial Abuse of the Elderly)
Autori
Vuić, Ines ; Rusac, Silvia
Izvornik
Revija za socijalnu politiku (1330-2965) 24
(2017), 3;
321-341
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, pregledni rad, znanstveni
Ključne riječi
starije osobe ; financijsko zlostavljanje ; faktori rizika ; prevencija
(elderly ; financial abuse ; risk factors ; prevention)
Sažetak
Financijsko zlostavljanje jedan je od najčešćih oblika zlostavljanja starijih osoba, stoga predstavlja veliki društveni problem za osjetljive starije osobe. Prevalenciju financijskog zlostavljanja teško je utvrditi zbog različitosti njegovih definicija i korištenih metoda prikupljanja podataka u pojedinom istraživanju. Kao dodatni problem javlja se veliki broj neprijavljenih slučajeva, što zbog srama žrtve, straha od osude društva ili zbog neznanja i neinformiranosti o mogućim sredstvima zaštite. Žene su češće žrtve financijskog zlostavljanja nego muškarci, a u povećanom riziku za zlostavljanje su ukoliko je prisutno kognitivno oštećenje, socijalno su izolirane, narušenog psihičkog i tjelesnog zdravlja. Najčešći počinitelji financijskog zlostavljanja su članovi obitelji zlostavljane starije osobe, osobito njihova odrasla djeca. Osim članova obitelji, počinitelji mogu biti nepoznate osobe i različite institucije koje ciljano traže žrtve kako bi uspostavom neprimjerenog utjecaja ostvarile potpunu kontrolu i moć nad žrtvom i njezinim materijalnim sredstvima. O financijskom zlostavljanju starijih osoba jako se malo govori u javnosti, a žrtve su vrlo slabo zaštićene zakonom. Kako bi se spriječila pojava financijskog zlostavljanja starijih osoba te kako bi se žrtvama pružila odgovarajuća pomoć i zaštita, nužan je multidisciplinarni pristup društva u cjelini i društvenih institucija nadležnih za zaštitu zdravlja, prava i interesa starijih osoba. Također, potrebno je osvijestiti moralnu dužnost svih građana da prijave nasilje, kako bi došlo do pravovremene i učinkovite zaštite osoba koje su takvom nasilju izložene.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Logopedija
POVEZANOST RADA
Projekti:
MZOS-066-0000000-3617 - SOCIJALNI POLOŽAJ STARIJIH I OSOBA S INVALIDITETOM U HRVATSKOJ I ZEMLJAMA EU (Leutar, Zdravka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Pravni fakultet, Zagreb
Profili:
Silvia Rusac
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Social Science Citation Index (SSCI)
- SCI-EXP, SSCI i/ili A&HCI
- Scopus