Pregled bibliografske jedinice broj: 939551
Spašavanje gladne djece iz Bosne i Hercegovine tijekom Prvoga svjetskog rata: primjer suradnje s Kraljevinom Hrvatskom i Slavonijom
Spašavanje gladne djece iz Bosne i Hercegovine tijekom Prvoga svjetskog rata: primjer suradnje s Kraljevinom Hrvatskom i Slavonijom // Historijska misao, 3 (2017), 3; 123-157 (međunarodna recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 939551 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Spašavanje gladne djece iz Bosne i Hercegovine tijekom Prvoga svjetskog rata: primjer suradnje s Kraljevinom Hrvatskom i Slavonijom
(Rescue Missions of Starved Children from Bosnia and Hercegovina during the World War I: the case of cooperation with the Kingdom of Croatia and Slavonija)
Autori
Matković, Stjepan ; Miloš, Edi
Izvornik
Historijska misao (2303-7539) 3
(2017), 3;
123-157
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
Prvi svjetski rat, Bosna i Hercegovina, glad, djeca, humanitarna društva
(The First World War, Bosnia and Hercegovina, famine, children, humanitarian societies)
Sažetak
Tragom obilježavanja događaja vezanih uz stogodišnjicu Prvoga svjetskog rata autori u svome radu na temelju gradiva u hrvatskim arhivima i relevantne literature rekonstruiraju kako je 1917. organizirana akcija za spašavanje ugrožene djece iz siromašnijih krajeva juga Austro-Ugarske Monarhije zbog pojave gladi te posebno analiziraju primjer otpreme djece iz Bosne i Hercegovine čija su rubna područja na početku rata bila zahvaćena vojnim operacijama protiv Srbije i Crne Gore. Humanitarna akcija je izvedena uz odobrenje bosansko-hercegovačke vlade i u organizaciji s karitativnim društvima u banskoj Hrvatskoj koja su se tradicionalno bavila zaštitom djece te Središnjim odborom za zaštitu porodica mobiliziranih u ratu i poginulih vojnika. Zbog problema s aprovizacijom akcija preseljenja je imala privatno obilježje i zemaljska vlada nije utjecala na izbor transportirane djece, među kojima je bilo i onih koji su u ratu izgubili svoje očeve. U transportu su sudjelovala djeca koja su pripadala trima najvećim konfesijama, zbog čega je morala biti postignuta suglasnost predstavnika tih triju vjerskih zajednica. Muška i ženska siromašna djeca smještena su najvećim dijelom u plodnim krajevima Slavonije. Članak donosi pregled statističkih podataka, uvid u postupak povratka djece u roditeljske domove i poimenični popis muslimanske djece.
Izvorni jezik
Hrvatski