Pregled bibliografske jedinice broj: 939542
Monitoring radionuklida u čeličnom otpadu namijenjenom oporabi u čeličanama i ljevaonicama
Monitoring radionuklida u čeličnom otpadu namijenjenom oporabi u čeličanama i ljevaonicama // Proceedings book 17th International Foundrymen Conference - Hi- tech casting solution and knowledge based engineering / Dolić, Natalija ; Zovko Brodarac, Zdenka ; Begić Hadžipašić, Anita (ur.).
Sisak: Metalurški fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2018. str. 313-332 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), ostalo)
CROSBI ID: 939542 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Monitoring radionuklida u čeličnom otpadu namijenjenom oporabi u čeličanama i ljevaonicama
(Monitoring of radionuclides in steel scrap intended for recycling in steel mills and foundries)
Autori
Lukšić, Don Vito ; Sofilić, Tahir
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), ostalo
Izvornik
Proceedings book 17th International Foundrymen Conference - Hi- tech casting solution and knowledge based engineering
/ Dolić, Natalija ; Zovko Brodarac, Zdenka ; Begić Hadžipašić, Anita - Sisak : Metalurški fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2018, 313-332
ISBN
978-953-7082-31-4
Skup
17th International Foundrymen Conference: High- tech casting solution and knowledge based engineering
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 16.05.2018. - 18.05.2018
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
radionuklidi, monitoring, čelik, čeličana, ljevaonica
(radionuclides, monitoring, steel, steel mill, foundry)
Sažetak
Proizvodnja čelika oporabom čeličnog otpada danas predstavlja vrlo važnu industrijsku djelatnost širom svijeta, a čemu je doprinijela njena društvena i ekološka korisnost koja se ogleda u čuvanju prirodnih izvora ruda i štednji energije. Međutim, tijekom posljednjih 30-tak godina u ovoj djelatnosti je zabilježen vedi broj nesretnih slučajeva s radioaktivnim izvorima koji su se nehotice našli u prikupljenom čeličnom otpadu namijenjenom recikliranju. Posljedice tih nezgoda bile su vrlo ozbiljne s obzirom na zaštitu ljudi i okoliša od štetnih učinaka ionizirajudeg zračenja, a jednako tako i sa gospodarskog stajališta. 2 Svrha ovog rada je bila ukazati na potrebu uvođenja sustava za nadzor i pradenje radionuklida u procesima proizvodnje čelika i čeličnih odljevaka u čeličanama i ljevaonicama, čime bi se unaprijedio sustav upravljanja kvalitetom i okolišem bez kojeg se ne može zamisliti niti jedan suvremeni proizvođač čelika i čeličnih odljevaka. Izgradnja monitoring sustava za nadzor radionuklida u ovim proizvodnim procesima istovremeno predstavlja jamstvo konkurentnosti njihovih proizvoda na europskom i svjetskom tržištu, koje je sve zahtjevnije glede kvalitete ovih proizvoda i sve češde zahtjeva certifikat ili izjavu proizvođača da proizvod ne sadrži radionuklide. U radu su prikazani osnovni tipovi sustava za nadzor i pradenje radionuklida, najčešdi zahtjevi koje trebaju ispunjavati ovakvi uređaji, te tijek provedbe mjerenja i dojavljivanja pri monitoringu radionuklida u čeličnom otpadu ili pak gotovom proizvodu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Interdisciplinarne prirodne znanosti