Pregled bibliografske jedinice broj: 939491
Prekogranično odvođenje i zadržavanje djece - hrvatska praksa i europska očekivanja - preliminarni rezultati istraživanja
Prekogranično odvođenje i zadržavanje djece - hrvatska praksa i europska očekivanja - preliminarni rezultati istraživanja // Okrugli stol "Prekogranično odvođenje i zadržavanje djece - hrvatska praksa i europska očekivanja"
Osijek, Hrvatska, 2018. (predavanje, nije recenziran, neobjavljeni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 939491 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Prekogranično odvođenje i zadržavanje djece - hrvatska praksa i europska očekivanja - preliminarni rezultati istraživanja
(Cross-border removal and retention of a child: Croatian practice and European expectations. Preliminary research results)
Autori
Župan, Mirela : Drventić, Martina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, neobjavljeni rad, znanstveni
Skup
Okrugli stol "Prekogranično odvođenje i zadržavanje djece - hrvatska praksa i europska očekivanja"
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 15.03.2018
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
prekogranična otmica djece, EU, Haška konferencija
Sažetak
Protupravno odvođenje i zadržavanje djeteta preko granice posljedica je intenzivnih prekograničnih migracija, novih oblika životnih zajednica te nesređenih međusobnih pravnih odnosa roditelja tj. skrbnika. U postupanju u takvim situacijama hrvatska nadležna tijela obvezana su međunarodnim i europskim pravnim okvirom (Haška konvencija 1980, Uredba 2201/2003, Povelja temeljnih prava 2000, Europska konvencija za zaštitu ljudskih prava 1950). Polazište istraživanja u okviru Projekta IZIP „Prekogranično odvođenje i zadržavanje djece - hrvatska praksa i europska očekivanja“ činjenica je kako analiza prakse hrvatskih nadležnih tijela u slučajevima otmice do sada nije učinjena i kako postoji potreba za prikupljanjem, obradom i analizom podataka, koja će omogućiti objektivnu, kumulativnu, kvantitativnu analizu slučajeva u Hrvatskoj, koja će biti javno dostupna, sa zadržanom anonimnošću. Istraživanje je obuhvatilo prikupljanje, obradu i analizu postupanja 4 općinska suda (Općinski građanski sud u Zagrebu, Općinski sud u Osijeku, Općinski sud u Splitu te Općinski sud u Rijeci), u postupcima prekograničnog odvođenja i zadržavanja djece, s fokusom na postupke pokrenute u razdoblju od 1. srpnja 2013. godine do 1. srpnja 2017. godine. Sve dostavljene anonimizirane odluke znanstveno su i kritički obrađene. Nad istim je provedena analiza sadržaja temeljem ranije pripremljene matrice za kodiranje koja se sastojala od 155 varijabli (formuliranih u obliku pitanja). Kodirani sadržaj unesen je u program SPSS (Statistical Package for Social Sciences) radi daljnje kvantifikacije i deskriptivne analize. Osim toga, predmeti su pojedinačno opisani i obrađeni kroz poglavlja: Činjenično stanje, Odluka suda i Komentar.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo