Pretražite po imenu i prezimenu autora, mentora, urednika, prevoditelja

Napredna pretraga

Pregled bibliografske jedinice broj: 939180

Zdravstvena njega osoba s autonomnom disrefleksijom


Strčić, Nada; Markić, Dean
Zdravstvena njega osoba s autonomnom disrefleksijom // Sestrinski glasnik, 23 (2018), 31-35 (domaća recenzija, pregledni rad, stručni)


CROSBI ID: 939180 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca

Naslov
Zdravstvena njega osoba s autonomnom disrefleksijom
(Health care of patients suffering from autonomic dysreflexia)

Autori
Strčić, Nada ; Markić, Dean

Izvornik
Sestrinski glasnik (1331-7563) 23 (2018); 31-35

Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, pregledni rad, stručni

Ključne riječi
autonomna disrefleksija, medicinska sestra, zdravstvena njega
(autonomic dysreflexia, nurse, health care)

Sažetak
Autonomna disrefleksija (AD) je klinički sindrom koji se javlja u osoba s visokim oštećenjem kralježnične moždine (OKM). AD se najčešće pojavljuje u osoba s OKM u visini Th6 ili više ali isto tako se može pojaviti i u osoba s OKM do Th10. Uzrok ovome sindromu je neinhibirani odgovor autonomnog živčanog sustava na neki štetan podražaj (primjerice retenciju urina ili konstipaciju) nastao ispod nivoa ozljede. Radi se o medicinskoj hitnoći koja zahtijeva brzo prepoznavanje i promptno liječenje. Neliječena, AD može dovesti do cerebrovaskularnih i kardiovaskularnih komplikacija i smrti, a sve kao posljedica nekontrolirane hipertenzije. Prevencija AD je izuzetno bitna. Tu spadaju postupci s kojima moraju biti upoznate same osobe s OKM, njihova pratnja i osobe koje se brinu za njih kao i zdravstveni profesionalci. Zdravstveni djelatnici bi trebali educirati bolesnike i članove njihove obitelji ili osobe koje se brinu za njih, a sve kako bi se AD prepoznala na vrijeme i spriječile potencijalno po život opasne komplikacije u osoba s OKM. U edukaciji je bitno naglasiti preventivnu strategiju, prepoznavanje znakova i simptoma AD te pravilno liječenje ovog stanja. Medicinske sestre su najzastupljeniji zdravstveni profesionalci na svim radilištima i kao takve najbliže su pacijentu. Stoga je njihova uloga u prevenciji, prepoznavanju simptoma autonomne disrefleksije ali i u edukaciji značajna za poboljšanje kvalitete života osoba s OKM.

Izvorni jezik
Hrvatski

Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti



POVEZANOST RADA


Ustanove:
Medicinski fakultet, Rijeka,
Klinički bolnički centar Rijeka

Profili:

Avatar Url Dean Markić (autor)


Citiraj ovu publikaciju:

Strčić, Nada; Markić, Dean
Zdravstvena njega osoba s autonomnom disrefleksijom // Sestrinski glasnik, 23 (2018), 31-35 (domaća recenzija, pregledni rad, stručni)
Strčić, N. & Markić, D. (2018) Zdravstvena njega osoba s autonomnom disrefleksijom. Sestrinski glasnik, 23, 31-35.
@article{article, author = {Str\v{c}i\'{c}, Nada and Marki\'{c}, Dean}, year = {2018}, pages = {31-35}, keywords = {autonomna disrefleksija, medicinska sestra, zdravstvena njega}, journal = {Sestrinski glasnik}, volume = {23}, issn = {1331-7563}, title = {Zdravstvena njega osoba s autonomnom disrefleksijom}, keyword = {autonomna disrefleksija, medicinska sestra, zdravstvena njega} }
@article{article, author = {Str\v{c}i\'{c}, Nada and Marki\'{c}, Dean}, year = {2018}, pages = {31-35}, keywords = {autonomic dysreflexia, nurse, health care}, journal = {Sestrinski glasnik}, volume = {23}, issn = {1331-7563}, title = {Health care of patients suffering from autonomic dysreflexia}, keyword = {autonomic dysreflexia, nurse, health care} }

Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::


  • Google Scholar





Contrast
Increase Font
Decrease Font
Dyslexic Font