Pregled bibliografske jedinice broj: 938976
Specifičnost odnosa vektor-parazit
Specifičnost odnosa vektor-parazit // ISC GREEN 2018 1st International Students' GREEN Conference, Book of Abstracts / Habuda-Stanić, Mirna (ur.).
Osijek: Prehrambeno tehnološki fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2018. str. 177-178 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 938976 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Specifičnost odnosa vektor-parazit
(The Specificity of Vector-Parasite Relationship)
Autori
Sabo, Nikolina ; Šunić, Katarina ; Krčmar, Stjepan ; Amić, Ana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
ISC GREEN 2018 1st International Students' GREEN Conference, Book of Abstracts
/ Habuda-Stanić, Mirna - Osijek : Prehrambeno tehnološki fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2018, 177-178
ISBN
978-953-7005-56-6
Skup
1. međunarodna studentska GREEN konferencija = 1st International Students’ GREEN Conference (ISC GREEN 2018)
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 17.05.2018. - 18.05.2018
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
paraziti ; domadari ; vektori ; hematofazi
(parasites ; hosts ; vectors ; hematophagous insects)
Sažetak
Svaki je parazit kojeg prenose hematofazi povezan s ograničenim brojem vektorskih vrsta. Čak i organizmi koji se mehanički prenose (poput myxoma virusa) pokazuju određeni stupanj specifičnosti pri povezivanju s vektorom, dok su odnosi u kojima je parazit biološki ovisan o vektoru znatno specifičniji. Nekoliko je načina na koji se može postići specifičan odnos između parazita i pripadnog vektora. Primjerice, važan faktor koji determinira vektor-parazit odnos je izbor domadara, na koji utječu geografski, ekološki, morfološki, bihevioralni i drugi čimbenici. Budući da paraziti ostavljaju jako malo ili nimalo fosiliziranih ostataka, svi pokušaji da se opišu evolucija i razvoj odnosa vektor-parazit temelje se na spekulaciji. Tako primjerice za porodicu Trypanosmatidae (koja ima dva važna roda, Leishmania i Trypanosoma) razlikujemo dva pretpostavljena suprotstavljena evolucijska puta. Jedna teorija pretpostavlja da su prvobitno paraziti bili povezani s beskralježnjacima, a s kralježnjacima tek onda kada je razvijena trajna veza beskralježnjaka i kralježnjaka. Druga teorija smatra da su izvor parazita bili kralježnjaci s kojih su se paraziti prenijeli na beskralježnjake u onom trenutku kada su se vektori počeli hraniti krvlju kralježnjaka. U ovom radu dan je kratki pregled argumenata za i protiv obje teorije, kao i kratki pregled porijekla i specifičnosti vektor-parazit odnosa na nekoliko primjera.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija, Interdisciplinarne prirodne znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Sveučilište J. J. Strossmayera u Osijeku