Pregled bibliografske jedinice broj: 938336
Skloništa kao predmet upisa vlasništva posebnog dijela nekretnine (etažnog vlasništva)
Skloništa kao predmet upisa vlasništva posebnog dijela nekretnine (etažnog vlasništva) // Zakon o vlasništvu i drugim stvarnim pravima i Zakon o zemljišnim knjigama - 1997. - 2017. hrvatsko stvarno pravo de lege lata i de lege ferenda / Kačer, Blanka (ur.).
Zagreb: Inženjerski biro, 2017. str. 235-254
CROSBI ID: 938336 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Skloništa kao predmet upisa vlasništva posebnog dijela nekretnine (etažnog vlasništva)
(Shelters as a subject of registration of appartment ownership)
Autori
Pichler, Davorin
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Zakon o vlasništvu i drugim stvarnim pravima i Zakon o zemljišnim knjigama - 1997. - 2017. hrvatsko stvarno pravo de lege lata i de lege ferenda
Urednik/ci
Kačer, Blanka
Izdavač
Inženjerski biro
Grad
Zagreb
Godina
2017
Raspon stranica
235-254
ISBN
978-953-262-109-9
Ključne riječi
sklonište ; etažno vlasništvo ; suvlasništvo ; zemljišna knjiga
(shelter ; appartment ownership ; co-ownership ; land register)
Sažetak
Rad ukazuje na postupak povezivanja zemljišne knjige i knjige položenih ugovora, kada se odnosi na upis prava vlasništva na skloništima koja postoje u višestambenim zgradama. Postavlja se pitanje predstavlja li sklonište samostalnu uporabnu cjelinu. Naglašavaju se brojne obveze i ograničenja kojima su podvrgnuti vlasnici skloništa kao i plaćanja visokih iznosa pričuve ukoliko bi sklonište bilo određeno kao zajednički dio nekretnine. Zakonsko uređenje, temeljem kojeg sud dopušta upis posebnog dijela nekretnine za korist Republike Hrvatske, jer tijekom postupka nije mogao utvrditi tko je osoba za koju se može smatrati da ima pravo vlasništva na tome posebnom dijelu, može se smatrati kao izvlaštenje ili prikrivena nacionalizacija. Postavlja se pitanje bi li pravednije uređenje bilo da je zakonodavac zadržao inverziju načela superficies cedit solo, kao prije stupanja na snagu Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, da kupnjom stanova kupci postanu suvlasnici i na posebnim dijelovima za koje se nije moglo utvrditi tko je osoba za koju se može smatrati da ima pravo vlasništva. Rad postavlja i pitanje predstavlja li navedeno uređenje iz Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima poseban, četvrti, način uspostave etažnog vlasništva koji bi bio rezerviran za Republiku Hrvatsku, a što bi bilo u suprotnosti s načelom da su Republika Hrvatska i sve ostale osobe javnog prava u svojoj ulozi vlasnika u jednakom položaju kao i privatni vlasnici. Ovaj način uspostave etažnog vlasništva bio bi oslobođen zakonskih pretpostavki koje se traže za uspostavu vlasništva posebnog dijela nekretnine na temelju odgovarajućeg suvlasničkog dijela i uspostavu vlasništva posebnog dijela nekretnine na temelju suglasne odluke svih suvlasnika.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Građevinarstvo, Pravo