Pregled bibliografske jedinice broj: 938156
Staroslavenska mitološka pozornica u kulturnom turizmu NP "Krka"
Staroslavenska mitološka pozornica u kulturnom turizmu NP "Krka" // Vizija i izazovi upravljanja zaštićenim područjima prirode u Republici Hrvatskoj - Aktivna zaštita i održivo upravljanje u Nacionalnom parku “Krka” / Marguš, Drago (ur.).
Šibenik: Nacionalni park Krka, 2017. str. 588-602 (predavanje, podatak o recenziji nije dostupan, cjeloviti rad (in extenso), ostalo)
CROSBI ID: 938156 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Staroslavenska mitološka pozornica u kulturnom turizmu NP "Krka"
(Old Slavic Mythological Stage in the Cultural Tourism of the Krka National Park)
Autori
Belaj, Juraj
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), ostalo
Izvornik
Vizija i izazovi upravljanja zaštićenim područjima prirode u Republici Hrvatskoj - Aktivna zaštita i održivo upravljanje u Nacionalnom parku “Krka”
/ Marguš, Drago - Šibenik : Nacionalni park Krka, 2017, 588-602
ISBN
978-953-7406-50-9
Skup
Vizija i izazovi upravljanja zaštićenim područjima prirode u Republici Hrvatskoj - Aktivna zaštita i održivo upravljanje u Nacionalnom parku “Krka”
Mjesto i datum
Šibenik, Hrvatska, 28.09.2015. - 03.10.2015
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Podatak o recenziji nije dostupan
Ključne riječi
mitologija ; kulturni turizam ; NP "Krka"
(Mythology ; Cultural Tourism ; NP "Krka")
Sažetak
Nedavno je na više mjesta u Hrvatskoj, i nekim drugim slavenskim zemljama, uočeno da su osobiti toponimi raspoređeni u prostoru na način koji sugerira da je riječ o upisivanju starih praslavenskih mitskih kazivanja u prostor (Belaj, V. i Belaj, J. 2014). Jedna takva staroslavenska mitološka pozornica otkrivena je i na samom rubu Nacionalnog parka Krka. Kad su fragmenti praslavenskih mitskih kazivanja upisani u prostor, prepoznajemo ih kao skupove triju vizualno povezanih točaka. Radi jednostavnosti zovemo ih "sveti trokuti". Njihovi vrhovi svojedobno su bili posvećeni glavnim slavenskim božanstvima (osobito Perunu, Velesu i Mokoši), a sami trokuti su poštivali i niz pravila prema kojima su bili osmišljeni i postavljeni u prostor. U radu se, u najkraćim crtama, prikazuje povijest istraživanja koja su dovela do ovih saznanja (Peisker, Pilar, Ivanov i Toporov , Katičić, V. Belaj, Pleterski, J. Belaj). Više je prostora posvećeno svetoj tročlanoj strukturi vezanoj uz Krku, tzv. "Pokrovničkome trokutu". Sastoji se od Perunove točke - brežuljaka Gradine iznad Pokrovnika s crkvom sv. Mihovila i Pećinom u svojem podnožju, Mokošine točke - lokaliteta Mukoše sa zagonetnim ruševinama, možda crkve sv. Jure, i obližnjom lokvom te Velosove točke na rubu kanjona Čikole kod Goriša, manje od tri km udaljene od slapova Skradinskoga Buka. U izlaganju će se pokazati značajke ove svete strukture i pojasniti koja joj je bila uloga u procesu slavenskoga zaposjedanja novoosvojenoga kraja. Obratit će se pažnja na moguće načine korištenja prikazanih znanstvenih spoznaja za dobrobit lokalne sredine i Nacionalnoga parka Krka. U tome smislu pokazat će se slični, već postojeći pozitivni primjeri iz Hrvatske.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Arheologija