Pregled bibliografske jedinice broj: 938139
GEOSTRATEŠKO-GEOENERGETSKI ODNOSI I IMPLIKACIJE NOVOOTKRIVENIH PLINSKIH LEŽIŠTA ISTOČNOG MEDITERANA
GEOSTRATEŠKO-GEOENERGETSKI ODNOSI I IMPLIKACIJE NOVOOTKRIVENIH PLINSKIH LEŽIŠTA ISTOČNOG MEDITERANA // Plin : stručni časopis za plinsko gospodarstvo i energetiku, XVIII (2018), 1; 55-67 (domaća recenzija, članak, stručni)
CROSBI ID: 938139 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
GEOSTRATEŠKO-GEOENERGETSKI ODNOSI I IMPLIKACIJE NOVOOTKRIVENIH PLINSKIH LEŽIŠTA ISTOČNOG MEDITERANA
(GEOSTRATEGIC-GEOENERGETIC RELATIONS AND IMPLICATIONS NEWLY DISCOVERED GAS FIELDS EASTERN MEDITERRANEAN)
Autori
Pavlović, Darko ; Kovačić, Tomislav ; Bolanča, Antonijo ; Dojčinović, Zoran
Izvornik
Plin : stručni časopis za plinsko gospodarstvo i energetiku (1333-1132) XVIII
(2018), 1;
55-67
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, stručni
Ključne riječi
energetska geopolitika, sigurnost opskrbe i energetska pouzdanost, odnos EU prema novom dobavnom pravcu, diversifikacija opskrbe plinom, energetska strategija
(energy geopolitics, security of supply and energy reliability, EU relationship towards new supply, diversification of gas supply, energy strategy)
Sažetak
Nakon promjene geopolitičkih, strateških odnosa nedvojbeno je da procesi globalizacije i liberalizacije energetskog sektora izravno utječu na energetsku geopolitiku, odnosno daljnji napredak u integraciji plinskih tržišta i trgovini prirodnim plinom, uključujući i interkonekcijske plinovode između zemalja EU-a, što potiče daljnji ekonomski razvoj i samog EU-a i gravitirajućih regija. U tom kontekstu, kada govorimo o Bliskom istoku kao jednom od najvećih nalazišta prirodnog plina u svijetu, ponajprije mislimo na države iz područja Perzijskog zaljeva. Opće mišljenje više se ne odnosi samo na područje Perzijskog zaljeva već i na istočni dio Mediterana, odnosno zemlje „Levanta“: Egipat, Izrael, Libanon i Cipar. Otkrićem znatnih ležišta prirodnog plina u navedenom području, prema mišljenju autorâ, doći će do znatnog utjecaja na određivanje, odnosno redefiniranje energetske strategije europskoga plinskog sustava, ali i do određene promjene u energetskoj geopolitičkoj ravnoteži. Naime, opća geopolitička situacija i sporovi između država koje utječu na proizvodnju i trgovinu prirodnim plinom u EU-u i dalje će biti važan geopolitički i geostrateški rizik. Nesporno je da će s obzirom na svoj geografski položaj navedena plinska ležišta imati strateški važnu ulogu novoga dobavnog smjera prirodnog plina u Europu, čime će doći do većeg stupnja diversifikacije dobavnih smjerova te smanjenja energetske ovisnosti o postojećima.
Izvorni jezik
Hrvatski