Pregled bibliografske jedinice broj: 938070
Uloga informacijsko-komunikacijskih tehnologija u sustavima zdravstvene njege - fokus na zemlje u razvoju
Uloga informacijsko-komunikacijskih tehnologija u sustavima zdravstvene njege - fokus na zemlje u razvoju // Zbornik radova sa 10. međunarodne interdisciplinarne stručno-naučne konferencije "HORIZONTI" 2018. / Hilčenko, Slavoljub (ur.).
Subotica: Visoka škola strukovnih studija za obrazovanje vaspitača i trenera Subotica, 2018. str. 33-41 (plenarno, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 938070 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Uloga informacijsko-komunikacijskih tehnologija u sustavima zdravstvene njege - fokus na zemlje u razvoju
(The role of ICT in health care systems – focus on developing countries)
Autori
Banjari, Ines
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Zbornik radova sa 10. međunarodne interdisciplinarne stručno-naučne konferencije "HORIZONTI" 2018.
/ Hilčenko, Slavoljub - Subotica : Visoka škola strukovnih studija za obrazovanje vaspitača i trenera Subotica, 2018, 33-41
ISBN
978-86-87893-38-2
Skup
10. međunarodna interdisciplinarna stručno-naučna konferencija Horizonti: "IKT u vaspitanju i obrazovanju, sportu i medicini"
Mjesto i datum
Subotica, Srbija, 11.05.2018. - 12.05.2018
Vrsta sudjelovanja
Plenarno
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
zdravstvena zaštita, IKT, sustav zdravstvene njege, klinička prehrana
(health care, ICT, hospital health care system, clinical nutrition)
Sažetak
Globalizacija i kontinuirani tehnološki napredak značajno su promijenili naš način života, a prema brzini i broju inovacija daleko najveću ulogu u ovim promjenama imaju informacijsko-komunikacijske tehnologije (IKT). Globalno se na zdravstvenu zaštitu troši oko 10% svjetskog GDP-a, uz značajne razlike u ukupnim izdvajanjima i prema pojedinim segmentima unutar sustava između razvijenih i zemalja u razvoju. U zemljama u razvoju i dalje najveći dio izdvajanja odlazi na hospitalizacije, odnosno zdravstvenu njegu u ustanovama. Uvođenje IKT-a u bolnički sustav rezultira brojnim prednostima koje zahvaćaju sve osobe u sustavu, od pacijenata, osoblja do uprave. Povećava se zadovoljstvo pacijenata i medicinskog osoblja, postižu se bolji rezultati liječenja, optimiziraju se izdaci na razini ustanove, omogućava bolje kratkoročno i dugoročno planiranje financija, te povećava rejting ustanove. Međutim, odjeli prehrane u velikoj većini bolnica u zemljama u razvoju su još uvijek odvojeni od drugih segmenata bolnice, što rezultira lošom kvalitetom kliničke prehrane i niskim zadovoljstvom pacijenata.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti, Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita, Nutricionizam