Pregled bibliografske jedinice broj: 937478
Strukturne reforme zemalja CEE-a u tranzicijskom razdoblju - pouke i zaključci
Strukturne reforme zemalja CEE-a u tranzicijskom razdoblju - pouke i zaključci // Zbornik Veleučilišta u Rijeci / Journal of the Polytechnic of Rijeka, 6 (2018), 1; 127-142 (međunarodna recenzija, prethodno priopćenje, znanstveni)
CROSBI ID: 937478 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Strukturne reforme zemalja CEE-a u tranzicijskom
razdoblju - pouke i zaključci
(Structural reforms of the CEE countries in the
transition period - lessons and conclusions)
Autori
Olgić Draženović, Bojana ; Buterin, Vesna ; Buterin, Denis
Izvornik
Zbornik Veleučilišta u Rijeci / Journal of the Polytechnic of Rijeka (1848-1299) 6
(2018), 1;
127-142
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, prethodno priopćenje, znanstveni
Ključne riječi
institucijski razvoj, strukturne reforme, privatizacija, mirovinska reforma, zemlje CEE-a
(institutional development, structural reforms, privatization, pension reform, CEE countries)
Sažetak
Procesi financijske intermedijacije imali su važnu ulogu u transformaciji zemalja CEE-a u tržišne ekonomije. Intervencije države u mobiliziranju i alociranju financijskih resursa prepoznate su kao efikasan i brz put k razvijanju financijskih sustava. Stoga su nositelji ekonomske politike usmjerili svoje napore k osiguranju bazičnih zakonodavnih okvira i potrebne infrastrukture, kao i dizajniranju i implementiranju primjerenih strukturnih reformi. Uz navedeno, razvoj sustava potaknut je i adekvatnim institucijskim okvirom. Institucijskom promjenom može se smatrati proces koji dovodi do rasta institucija i njihovog kvalitativnog razvoja. U početku tranzicijskog procesa, gospodarstva CEE-a i institucije bili su značajno određeni tradicijom i nasljeđem bankocentričnog sustava, kao i izostankom ostalih financijskih institucija i tržišta, a ujedno je razvoj institucija dosegnuo različite razine napretka. Razvoj financijskih tržišta i institucijskih investitora kao alternative klasičnom i dominirajućem bankovnom financiranju, u zemljama CEE-a u velikoj mjeri bio je potaknut strukturnim reformama od kojih se posebno ističu privatizacija i uvođenje mirovinskog sustava kapitalizirane štednje, jačanje supervizorskih struktura i različitih modaliteta fiskalne konsolidacije. Cilj rada je ukazati na važnost odabira i implementiranja strukturnih reformi koje pridonose razvoju financijskog sustava i napretku ekonomija CEE- a.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija
POVEZANOST RADA
Projekti:
IP-2013-11-8174 - Porezna politika i fiskalna konsolidacija u Hrvatskoj (TPFCC) (Blažić, Helena, HRZZ - 2013-11) ( CroRIS)
Ustanove:
Ekonomski fakultet, Rijeka,
Veleučilište u Rijeci
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Emerging Sources Citation Index (ESCI)