Pregled bibliografske jedinice broj: 937434
Projektiranje bioreaktora u ŽCGO Marišćina
Projektiranje bioreaktora u ŽCGO Marišćina // 5.Međunarodni kongres dani inženjera strojarstva / Čarapović, Luka ; Puljić, Denis ; Lepur, Damir ; Pavić, Smiljka (ur.).
Zagreb: Hrvatska komora inženjera strojarstva, 2017. str. 47-52 (predavanje, nije recenziran, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 937434 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Projektiranje bioreaktora u ŽCGO Marišćina
(The designing a bioreactor at ŽCGO Marišćina)
Autori
Giacometti, Fabio ; Dedić, Josip
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
5.Međunarodni kongres dani inženjera strojarstva
/ Čarapović, Luka ; Puljić, Denis ; Lepur, Damir ; Pavić, Smiljka - Zagreb : Hrvatska komora inženjera strojarstva, 2017, 47-52
Skup
5.Međunarodni kongres dani inženjera strojarstva
Mjesto i datum
Vodice, Hrvatska, 29.03.2017. - 31.03.2017
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
Bioreaktor ; bioplin ; odlagalište
(Bioreactor, biogas, landfill)
Sažetak
Cilj rada je prikazati temelje bioreaktora koji će omogućiti potpunu i nepristranu ocjena tehnologije gospodarenje otpadom, uz odgovarajuću procjenu znanstvenog, inženjerskog , ekološkog i ekonomskog utjecaja kod projektiranja bioreaktora u ŽCGO Marišćina Bioreaktor je kontrolirano odlagalište koji koristi pojačanu mikrobiološku aktivnost za transformaciju i stabilizaciju organskog otpada koji se razgrađuje. Bioreaktor značajno povećava: stupanj razgradnje organskog otpada, brzinu razgradnje, efikasnost razgradnje koji se u normalnom odlagalištu odvijaju u daleko dužem periodu. Na ŽCGO Marišćina je planirana gradnja bioreaktora modela As-built / anaerobnog bioreaktora, odnosno odlagalište koji se od gradnje postavlja kao bioreaktor. Pošto realizacija sustava ide paralelno sa deponiranjem otpada, svi se postupci, naročito sustav dodavanja vode, mogu preciznije postaviti. Bioplin bi se koristio za proizvodnju električne energije. Upravljanje bioreaktorom zahtijeva nadzor, praćenje i optimizaciju procesa stabilizacije otpada. Ukoliko se bioplin ne sakuplja efikasno, postoji opasnost od požara te neugodnih mirisa. Ukoliko se bioreaktor pravilno vodi i na siguran način, zbrinjavanje otpada će manje utjecati na okoliš od odlagališta. To se odvija zbog recirkulacije procjednih voda, mogućnosti zbrinjavanja više otpada (od 15 do 30 % više prostora na odlagalištu na račun veće gustoće tako zbrinutog i stabiliziranog otpada), brzina proizvodnje bioplina (veća količina plina u kraćem vremenu), proizvodi iskorištavanja bioplina manje utjeću na efekt staklanika od samog bioplina. Bioreaktori daju i mogućnost smanjenja troškova zatvaranja odlagališta, jer se bioreaktor stabilizira u kraćem vremenskom razdoblju.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo, Strojarstvo