Pregled bibliografske jedinice broj: 937241
Procjena subjektivne kvalitete života bolesnika s kroničnim reumatskim i koštano-mišićnim oboljenjima
Procjena subjektivne kvalitete života bolesnika s kroničnim reumatskim i koštano-mišićnim oboljenjima // Fizikalna i rehabilitacijska medicina, Časopis Hrvatskoga društva za fizikalnu u rehabilitacijsku medicinu pri HLZ-u / Grubišić, Frane (ur.).
Zagreb, 2018. str. 100-101 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 937241 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Procjena subjektivne kvalitete života bolesnika s kroničnim reumatskim i koštano-mišićnim oboljenjima
(Assessment of subjective quality of life in patients with rheumatic and musculoskeletal diseases)
Autori
Grubišić, Frane ; Skala Kavanagh, Hana ; Vuletić, Gorka ; Bobek, Dubravka ; Peloza, Martina ; Šalić Herjavec, Dubravka ; Škvorc, Iva ; Pelivan, Rajna, Kovačević, Petra ; Grazio, Simeon
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Fizikalna i rehabilitacijska medicina, Časopis Hrvatskoga društva za fizikalnu u rehabilitacijsku medicinu pri HLZ-u
/ Grubišić, Frane - Zagreb, 2018, 100-101
Skup
7. hrvatski kongres fizikalne i rehabilitacijske medicine
Mjesto i datum
Šibenik, Hrvatska, 19.04.2018. - 22.04.2018
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
kvaliteta života, procjena, oboljenja, reumatska
(quality of life, assessment, diseases, rheumatic)
Sažetak
Uvod: Kronične reumatske i koštano-mišićne bolesti jedan su od vodećih uzroka visoke stope morbiditeta u visoko razvijenim zemljama te su povezane i s visokim direktnim i indirektnim medicinskim troškovima. Osim toga, dugoročno mogu nepovoljno djelovati i na sveobuhvatnu kvalitetu života oboljelih. Cilj: Procjena razine subjektivne kvalitete života bolesnika s kroničnim reumatskim i koštano-mišićnim oboljenjima primjenom Personal Wellbeing index upitnika. Metode i ispitanici: Ispitivani uzorak su činili bolesnici s kroničnim reumatskim i koštano-mišićnim oboljenjima koji su nasumično odabrani u pet centara koji se bave dijagnostikom, liječenjem i rehabilitacijom tih bolesnika. Primijenjena je standardizirana i validirana hrvatska verzija međunarodnog upitnika za multidimenzionalnu procjenu subjektivne kvalitete života „Personal Wellbeing index“. Rezultati su iskazani u formi % skalnog maksimuma (%SM) od 0-100, pri čemu 0 ukazuje na najlošiju kvalitetu života, a 100 na najbolju moguću. Rezultati: U istraživanje je uključeno 252 bolesnika (79 muškaraca, 173 žene ; prosječna životna dob muškaraca 51.6±4.6 godina, a žena 57.5±5.9 godina). Ukupni indeks kvalitete života iznosi 66.4% SM. Navedena vrijednost se nalazi na donjoj granici teorijski očekivanog normativnog raspona (60- 80%). Utvrđene su spolne razlike u ukupnoj subjektivnoj kvaliteti života i određenim domenama (zadovoljstvo zdravljem i osjećaj sigurnosti u sadašnjosti i budućnosti) u smjeru značajno viših vrijednosti kod muških bolesnika. Rasprava/zaključak: Ovim smo istraživanjem pokazali kako je unatoč kroničnom karakteru oboljenja, u cijeloj našoj kohorti ispitanika kvaliteta života zadovoljavajuća te postoji mogućnost njezinog unaprjeđenja u specifičnim domenama. Upitnik PWI se pokazao korisnim i jednostavnim za primjenu u svakodnevnom kliničkom radu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Temeljne medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Sveučilište Libertas
Profili:
Frane Grubišić
(autor)
Simeon Grazio
(autor)
Gorka Vuletić
(autor)
Dubravka Šalić Herjavec
(autor)
Martina Peloza
(autor)
Dubravka Bobek
(autor)