Pregled bibliografske jedinice broj: 93715
Viskozimetrijska istraživanja razrijeđenih otopina stirena i akrilonitrila
Viskozimetrijska istraživanja razrijeđenih otopina stirena i akrilonitrila // III. susret mladih kemijskih inženjera, Knjiga sažetaka / Štern, Ivica (ur.).
Zagreb: Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije Sveučilišta u Zagrebu, 2000. (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 93715 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Viskozimetrijska istraživanja razrijeđenih otopina stirena i akrilonitrila
(Viscometric investigations of dilute styrene-acrylonitrile copolymers)
Autori
Rogošić, Marko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
III. susret mladih kemijskih inženjera, Knjiga sažetaka
/ Štern, Ivica - Zagreb : Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije Sveučilišta u Zagrebu, 2000
Skup
III. susret mladih kemijskih inženjera
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 17.02.2000. - 18.02.2000
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Sažetak
Statistički SAN-kopolimeri različitih sastava priređeni su radikalskom kopolimerizacijom u otopini, u šaržnom izotermnom reaktoru. Karakterizacija kopolimera obuhvaćala je određivanje raspodjela molekulnih masa kromatografijom na propusnom gelu (GPC), određivanje viskozimetrijskih parametara u razrijeđenim N,N-dimetilformamidnim (DMF) otopinama, određivanje sastava dobivenih kopolimera elementarnom analizom i određivanje temperature staklastog prijelaza (Tg) diferencijalnom pretražnom kalorimetrijom (DSC). Viskozimetrijskom metodom procijenjena je granica mješljivosti statističkih SAN-kopolimera u razrijeđenim DMF-otopinama na 30-40 mol.% razlike sastava. Primijenjen je niz literaturnih kriterija, od kojih su neki djelimice modificirani. Općenito, potvrđena je primjenljivost viskozimetrijske metode, ali je ukazano na probleme pri prijenosu zaključaka na mješljivost u čvrstom stanju. Podaci dobiveni viskozimetrijskim mjerenjima omogućili su postavljanje nove korelacije graničnog viskoznog broja, sastava i molekulne mase kopolimera, koja za raziku od postojeće Mendelsonove, uzima u obzir sve čimbenike koji utječu na dimenzije polimernog klupka u otopini: različitu veličinu komonomernih segmenata, različitu topljivost odgovarajućih homopolimera, te odbojna međudjelovanja različitih komonomernih segmenata.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
125019
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
Profili:
Marko Rogošić
(autor)